• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

Telefony Alarmowe

112 - Europ. numer alarmowy

997 - Policja

998 - Straż Pożarna

999 - Pogotowie

911 - Energetyka

(32) 4191417 - Urząd

Start arrow Aktualności arrow Informacja o warunkach aerosanitarnych
Informacja o warunkach aerosanitarnych PDF Drukuj Email
Redaktor: Aleksander Serafin   
25.04.2012.

M.7016.1.81.2012.LK                                                                                                                   Katowice, 25.04.2012 r.

 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania

Kryzysowego w Katowicach

Fax 256 22 13

czkws@katowice.uw.gov.pl

 

 

Powiadomienie

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 25.IV.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

 

W dniu 24.IV.2012 r.

Ø nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

-    jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

-    jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

-    24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

-    ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

-    ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).

Ø wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacji tła miejskiego w Gliwicach o 4%.

 

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 25–26.IV.2012 r.

W dniu 25.IV.2012 (środa) obszar województwa śląskiego jest w zasięgu zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, związanej z bardzo aktywnym niżem zachodnioeuropejskim. Z południa napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie duże, stopniowo zmniejszające się do umiarkowanego. Początkowo możliwe zanikające słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15 do 18ºC, na szczytach Beskidów od 7 do 10ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr okresami dość silny i porywisty. 

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie dobra, choć okresami może być ona mniej korzystna, z podwyższonymi stężeniami pyłu zawieszonego w strefach gęstej zabudowy miejskiej i w kotlinie żywieckiej. Na tych obszarach jakość powietrza może okresowo osiągać poziom umiarkowany. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.

W dniu 26.IV.2012 (czwartek) będziemy na skraju rozległego niżu zachodnioeuropejskiego, w słabo-gradientowym polu barycznym. W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 20 do 22ºC, na szczytach Beskidów od 9 do 12ºC. Wiatr słaby do umiarkowanego, południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym powinna powodować postępujące wyraźne pogorszenie na ogół dobrej jakości powietrza w naszym regionie. Na terenie obu aglomeracji województwa śląskiego oraz w kotlinie żywieckiej mogą występować dość istotne przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego PM10. Stężenia pozostałych mierzonych substancji powinny układać się na wyższych poziomach dopuszczalnych jak poprzedniej doby. 

 

 

Anna  Wrześniak

 

 

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

Zmieniony ( 25.04.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 Powiat Raciborski

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

 Straż Pożarna w Raciborzu

       Państwowa Straż Pożarna w Raciborzu

 Śląski Urząd Wojewódzki

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego