Projekt na rzecz dzieci z Ukrainy dofinansowany przez Fundację św. Mikołaja!

 

         Współpraca szkoły podstawowej w Rudach z Fundacją św. Mikołaja w Warszawie trwa już kilka lat. Dotychczas opierała się głównie na współfinansowaniu uczniom szkoły stypendiów oraz wsparciu przy nauczaniu zdalnym. Obecnie w sytuacji wojny na Ukrainie fundacja uruchomiła dla szkół oraz innych instytucji możliwość składania projektów dotyczących pomocy edukacyjnej i psychologicznej dla dzieci uchodźców. Wniosek złożony przez szkołę podstawową w Rudach spotkał się z akceptacją komisji oceniającej. Sukces cieszy tym bardziej, że do dofinansowania wybrano zaledwie 44 spośród 530 złożonych wniosków. Projekt, którego budżet to kwota 25 tys. zł, zakłada przede wszystkim integrację dzieci z Ukrainy z polskimi rówieśnikami oraz wsparcie psychologiczne. Zaplanowane są m.in. wspólne wycieczki uczniów oraz zatrudnienie psychologa, który obejmie swoim wsparciem zarówno dzieci ze szkoły w Rudach jak i Kuźni Raciborskiej.

         O powodzeniu projektu z całą pewnością zdecydowała jego treść i zaplanowane zadania, ale można podejrzewać, że na pozytywną decyzję fundacji miał także wpływ nie tak dawno organizowany kiermasz wielkanocny, z którego dochód został przeznaczony na dwa cele charytatywne związane z pomocą dzieciom uchodźców. Szkolna rada rodziców postawiła sobie za cel zebranie pieniędzy na zakup paczek świątecznych dla wszystkich dzieci z Ukrainy przebywających na terenie naszej gminy. Udało się to zrealizować - w piątek i sobotę poprzedzające prawosławną Wielkanoc (niedziela 24 kwietnia) ponad setka dzieci z Ukrainy przebywająca na terenie gminy otrzymała paczki ze słodyczami. Z kolei uczniowie-wolontariusze realizujący w ramach programu fundacji projekt pomocowy "Granie w pomaganie" gromadzili w czasie kiermaszu środki finansowe, które zostały przekazane do fundacji na pomoc psychologiczną dla dzieci, które przeżyły i przeżywają traumę związaną z sytuacją wojny i odosobnienia. Warto podkreślić, że impreza ta została wsparta przez bardzo wiele osób i instytucji z terenu całej gminy. Naszą szkołę wsparły m.in. Stare Opactwo w Rudach, parafia Rudy, gmina Kuźnia Raciborska, szkoła w Kuźni, przedszkola naszej gminy oraz wiele bezimiennych osób, które odwiedziły kiermasz, a także wpłaciły kwotę wsparcia na fundusz rady rodziców. Te wspólne działania pozwoliły na realizację kiermaszu, który z całą pewnością można zaliczyć do wyjątkowo udanych imprez.

         Serdecznie za to wszystko dziękujemy i z wielką radością przystępujemy do realizacji projektu poświęconego dzieciom, których dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez działania wojenne.

SP Rudy

 

 

Piotr Nienartowicz

Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information