Dożynki Gminne w Rudzie 2023

Gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek było liczące około 300 mieszkańców sołectwo Ruda. To najmniejsza miejscowość naszej gminy, mająca charakter typowo rolniczy.

Społeczność Rudy na czele z sołtysem Panem Przemysławem Hawro wraz z MOKSIR w Kuźni Raciborskiej, Urzędem Miejskim w Kuźni Raciborskiej oraz Parafią NSPJ w Turzu od wielu tygodni pracowała nad organizacją uroczystości. Święto plonów, które odbyło się w niedzielę, 10 września, miało także wymiar dożynek parafii NSPJ w Turzu.

Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy. Następnie odprawiona została Msze świętą koncelebrowaną  w intencji mieszkańców Sołectwa Ruda oraz w intencji wszystkich rolników  i działkowców Gminy Kuźnia Raciborska

Rolę starostów pełnili Państwo Michaela i Patryk Żemełkowie.

Państwo Starostowie   w  uroczystym ceremoniale  - Obrzędzie Chleba  złożyli  go  na ręce Burmistrza Pawła Machy.

Następnie przekazano chleb na ręce gospodarzy przyszłorocznego święta plonów - sołectwa Jankowice.

Po  mszy świętej miała miejsce prezentacja koron i wieńców dożynkowych. Udział całej społeczności Gminy, przygotowanie pięknych koron dożynkowych, przedstawianych przez poszczególne lokalne społeczności  tworzyły wyjątkowy wymiar uroczystości świadczący o jedności Gminy i jej mieszkańców.

W trakcie  prezentacji koron dożynkowych przywołano pamięć  Pana Jerzego Jarego  - wielkiego społecznika i działkowca, zawsze obecnego na dożynkach, a przedwcześnie zmarłego. Podczas uroczystości wręczono także  pamiątkowy dyplom wystosowany przez Polski Związek Działkowców - Okręg Śląski w Katowicach z okazji 75-lecia założenia ogrodu ROD "Rafamet"

Dalsze uroczystości dożynkowe związane były z rodzinnym festynem zrealizowanym przy współpracy  z Fundacją Instytutu Inicjatyw Lokalnych Imienia prof. Waleriana Pańki z siedzibą w Katowicach w ramach realizowanego projektu o nazwie "Obchody Międzynarodowego Dnia Rodzin „Mama, tata i ja", finansowanego ze środków pozostających w dyspozycji MRiPS w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina" na rok 2023 - Priorytet 1 – „Kampanie" w związku z zakończeniem części edukacyjno-warsztatowej dnia 10.09.2023 r.

Festyn, poza tym, że był formą podsumowania części warsztatowej był także okazją na integrację rodzin oraz promocję przedstawianych wartości wśród okolicznych mieszkańców. W trakcie imprezy miały miejsce zabawy na świeżym powietrzu. Forma ta sprawiła, że obecni w tym dniu mieszkańcy naszej Gminy będą kojarzyć rodzinę z czymś jednoznacznie pozytywnym i będą bardziej świadomi możliwości spędzania czasu razem w sposób ciekawy, inny niż na co dzień, a w oderwaniu od mediów społecznościowych czy elektroniki, niezależnie od statusu społecznego czy majątkowego.

Honorowy Patronat nad festynem rodzinnym objął Minister Paweł Jabłoński oraz Radny Miasta Rybnika Karol Szymura.

Uczestnicy mogli korzystać z atrakcji oraz częstować się kołoczem, a także grochówką i bograczem.

 Najmłodsi zajadali się watą cukrową. Nie zabrakło także atrakcji o walorze edukacyjnym jak symulator dachowania, zderzenia i jazdy po alkoholu czy narkotykach. Czas na festynie umilały występy lokalnych artystów. W trakcie imprezy nagrodziliśmy także jednego z uczestników konkursu plastycznego organizowanego w ramach projektu - Szymona Szczepanika.

Uroczystości zgromadziły liczną rzeszę  mieszkańców Gminy oraz przybyłych gości

Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha dziękuje  mieszkańcom Sołectwa Ruda oraz wszystkim z Państwa zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Gminnego Święta Plonów, które przebiegło w niezwykle miłej i rodzinnej atmosferze.

Poniżej materiał RTK  z tegorocznych dożynek

https://www.youtube.com/watch?v=oIgiKvfQXIQ&ab_channel=NaszRaciborz

Życząc miłego powrotu do gminnego święta plonów, pragniemy przekazać, że gospodarzem dożynek w roku 2024 będzie sołectwo Jankowice.

 

Zatem do zobaczenia w Jankowicach za rok!

Piotr Nienartowicz

Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information