POBIERZ DARMOWĄ
APLIKACJĘ NA TELEFON

Home

Artykuły

Monitorowanie jakości powietrza na terenie Gminy Kuźnia Raciborska

Szanowni Mieszkańcy!

Gmina Kuźnia Raciborska otrzymała urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM 2,5), które zostało zamontowane na budynku Zespółu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka oraz Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej. Urządzenia te pojawiły się w 22 miejscach powiatu raciborskiego. Czujniki zostały zamontowane w każdej z gmin oraz w każdej dzielnicy miasta Raciborza. Czujniki jakości powietrza zostały zaprojektowane i wykonane przez studentów koła naukowego kierunku Automatyka i Robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Projekt został sfinansowany przez powiat raciborski oraz miasto Racibórz.

Stan czystości powietrza w wybranej gminie powiatu oraz dzielnicy Raciborza możemy sprawdzić wchodząc na stronę internetową: http://telemetria.tech

Czujnik w Kuźni Raciborskiej (link) : http://telemetria.tech/pk/cz24.php?18

Gmina Kuźnia Raciborska, w ramach projektu „Gmina z(dobrą) energią”, otrzymała od firmy Airly darmowy czujnik smogowy pokazujący bieżącą jakość powietrza. Jakość powietrza w Rudach można sprawdzać pod adresem: www.map.airly.eu lub bezpośrednio pod linkiem https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.19189&longitude=18.44909&id=2588

Zapraszamy również na stronę „Gmina z energią”: http://kuznia.gminazenergia.pl/. Strony „Gmina z energią” to serwisy informacyjno-edukacyjne, gdzie przez cały rok mieszkańcy będą mieli dostęp do informacji na temat niskiej emisji, efektywnych technik grzewczych, odnawialnych źródeł energii czy budownictwa energooszczędnego. Serwisy „Gmina z energią” to jednak nie tylko informacje – mieszkańcy gmin Subregionu Zachodniego znajdą tam narzędzia takie kalkulator efektywności energetycznej, poradnik budownictwa, a także wiele materiałów edukacyjnych, z których na bieżąco będą mogli korzystać nauczyciele czy organizacje pozarządowe.

Czujnik w Rudach (link): https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.19189&longitude=18.44909&id=2588

Dodatkowo mapa województwa śląskiego z podziałem na obszary, dla których tworzona jest raz na 24 godziny prognoza średniego dobowego wskaźnika jakości powietrza według metodyki opisanej w zakładce „Metoda prognozowania jakości powietrza” znajduje się na stronie internetowej:
http://spjp.katowice.wios.gov.pl/

Powiadomienia o jakości powietrza w województwie śląskim można śledzić na stronie internetowej:
http://www.katowice.pios.gov.pl/aktualnosci/komunikaty/powietrze.pdf

Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej - 2013

Piotr Nienartowicz