EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Spotkanie u wojewody śląskiego dotyczące zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Dolinie Górnej Odry

Spotkanie odbyło się w Sali Złotej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach 2 marca br. , a dotyczyło bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu na granicy województw śląskiego i opolskiego. W spotkaniu uczestniczyli: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, przedstawiciele samorządów wojewódzkich w Katowicach i Opolu, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Burmistrz i Zastępca Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha i Gabriela Tomik, Wójt Gminy Bierawa Krzysztof Ficoń, Radny Gminy Bierawa Romuald Skotarczyk,, a także przedstawiciela Rejonowych Zarządów Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Opolu oraz Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych obu województw.

 

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego i mam nadzieję, że uda się nam wypracować wspólne kompromisowe rozwiązanie – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek rozpoczynając spotkanie.

Mieszkańcy leżących na granicy województw śląskiego i opolskiego gmin Kuźnia Raciborska i Bierawa są zagrożeni ryzykiem powodzi z powodu dziury w linii zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Problem jest nagłaśniany od ubiegłego roku, kiedy to w granicach województwa śląskiego lewostronna część planu zabezpieczenia Doliny Górnej Odry została wykonana (w przypadku podwyższonego poziomu rzeki grozi cofką na tereny województwa śląskiego).

Wariant „opolski” rozwiązania tej sytuacji zakłada dokończenie linii 150 metrów bieżących wałów do powiązania z istniejącym starym wałem. Burmistrz Kuźni Raciborskiej przygotował trzy nowe warianty przeprowadzenia linii wałów.  

Uczestnicy spotkania są jednak zgodni, że należy wypracować najkorzystniejsze rozwiązanie dla obu województw i gmin. Ustalono, że inwestycję należy przeprowadzić etapami, a założenia projektowe i szczegóły techniczne dopracuje specjalnie powołany do tego zadania zespół. Konieczne będzie przeprowadzenie analiz i symulacji, które pozwolą określić skutek tej inwestycji. Potem należy przygotować jej montaż finansowy i przystąpić do realizacji zadania, które musi być wpisane w strategiczny Plan Zarządzania Ryzykiem Przeciwpowodziowym.

 

 

Zdjęcie i materiał pochodzi ze strony: Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska