Dotacja na kotły – Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) dla Gminy Kuźnia Raciborska
Mieszkańcy Gminy Kuźnia Raciborska
W dniach od 5 lipca 2021 r. do 12 lipca 2021 r. (włącznie) będzie przeprowadzony nabór wniosków o dotację w ramach „Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kuźnia Raciborska”, którego celem jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych w budynkach stanowiących własność mieszkańców. O wpływie wniosku decyduje data wpływu wniosku do sekretariatu urzędu.
Wzór wniosku do pobrania poniżej:
Wnioski wraz z załącznikami można również odebrać w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej w pokoju nr 16 (II piętro) oraz na parterze.
Do wniosku należy dołączyć:
1) oświadczenie o tytule prawnym do władania nieruchomością (pobierz pdf>>>, pobierz doc>>>),
2) wstępną opinię kominiarską (w przypadku urządzeń grzewczych, gdzie emitorem spalin jest komin),
3) zdjęcie likwidowanego źródła,
4) pisemną informację administratora sieci gazowej o braku możliwości lub warunków przyłączenia do sieci, dla miejscowości, w których już istnieje sieć gazowa.
W przypadku współwłasności, wniosek składają wszyscy współwłaściciele. Właściciel lub współwłaściciele mogą działać przez pełnomocnika. Wzór pełnomocnictwa tutaj (pobierz pdf>>>, pobierz doc>>>)
Wnioski można składać osobiście w tutejszym Urzędzie lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej, ul. Słowackiego 4, 47-420 Kuźnia Raciborska z dopiskiem „Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kuźnia Raciborska”
Ważne informacje:
Składając wniosek należy spełnić poniższe kryteria:
· Brak zaległości z tytułu podatków, opłat i innych należności względem Gminy Kuźnia Raciborska.
· Budynek oddany do użytkowania (zgodnie z obowiązującymi przepisami) przed datą złożenia niniejszego wniosku.
· Posiadanie tytułu prawnego do Budynku zlokalizowanego w granicach Gminy Kuźnia Raciborska, zgodnie z oświadczeniem.
· W Budynku zainstalowane jest Stare źródło ciepła – niskosprawny i nieekologiczny kocioł na paliwo stałe (po zakwalifikowaniu do Programu, Stare źródło ciepła trzeba będzie zlikwidować/zezłomować i przedstawić dokument wystawiony przez przedsiębiorcę prowadzącego skup złomu lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odbioru odpadów).
· Nowe źródło ciepła będzie jedynym istniejącym źródłem ciepła Budynku przez okres 5 lat.
Dodatkowe informacje:
· Dotacja nie obejmuje kosztów zakupu i montażu przenośnych urządzeń grzewczych (np. termowentylatorów, grzejników olejowych, grzejników na propan-butan, pieców kuchennych).
· Mieszkaniec dokonuje we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność doboru nowego kotła oraz Wykonawcy (zgodnie z wytycznymi zawartymi w Regulaminie – pobierz>>>).
· Dotacja, o której mowa w Regulaminie, może zostać przeznaczona na realizację inwestycji związanej z modernizacją systemu grzewczego polegającej na likwidacji niskosprawnego i nieekologicznego kotła na paliwo stałe, niespełniającego wymagań klasy 5 i wyższej (według normy PN EN303-5:2012), i jego zastąpieniu:
1) kotłem opalanym paliwem stałym (węglem) z załadunkiem automatycznym, spełniającym wymogi 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012 oraz wymogi ekoprojektu;
2) kotłem opalanym biomasą, spełniającym wymogi 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012 oraz wymogi ekoprojektu;
3) kotłem gazowym kondensacyjnym;
4) kotłem LPG;
5) kotłem olejowym;
6) pompą ciepła.
· Wielkość dotacji wynosić będzie 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 3.000 zł na budynek w okresie 5 lat.
· Jeżeli w Budynku Inwestora, w którym zostanie przeprowadzona Modernizacja, prowadzona jest przez niego działalność gospodarcza (do 30% powierzchni) rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, to wysokość dotacji zostanie pomniejszona proporcjonalnie do udziału powierzchni przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej w całkowitej powierzchni użytkowej budynku, np. jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest na 30% powierzchni użytkowej, to dofinansowanie zostanie pomniejszone o 30%.
Wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania Programu można uzyskać pod numerem telefonu (32) 419 14 17, wew.107, 131.