EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Projekt na rzecz dzieci z Ukrainy dofinansowany przez Fundację św. Mikołaja!

 

         Współpraca szkoły podstawowej w Rudach z Fundacją św. Mikołaja w Warszawie trwa już kilka lat. Dotychczas opierała się głównie na współfinansowaniu uczniom szkoły stypendiów oraz wsparciu przy nauczaniu zdalnym. Obecnie w sytuacji wojny na Ukrainie fundacja uruchomiła dla szkół oraz innych instytucji możliwość składania projektów dotyczących pomocy edukacyjnej i psychologicznej dla dzieci uchodźców. Wniosek złożony przez szkołę podstawową w Rudach spotkał się z akceptacją komisji oceniającej. Sukces cieszy tym bardziej, że do dofinansowania wybrano zaledwie 44 spośród 530 złożonych wniosków. Projekt, którego budżet to kwota 25 tys. zł, zakłada przede wszystkim integrację dzieci z Ukrainy z polskimi rówieśnikami oraz wsparcie psychologiczne. Zaplanowane są m.in. wspólne wycieczki uczniów oraz zatrudnienie psychologa, który obejmie swoim wsparciem zarówno dzieci ze szkoły w Rudach jak i Kuźni Raciborskiej.

         O powodzeniu projektu z całą pewnością zdecydowała jego treść i zaplanowane zadania, ale można podejrzewać, że na pozytywną decyzję fundacji miał także wpływ nie tak dawno organizowany kiermasz wielkanocny, z którego dochód został przeznaczony na dwa cele charytatywne związane z pomocą dzieciom uchodźców. Szkolna rada rodziców postawiła sobie za cel zebranie pieniędzy na zakup paczek świątecznych dla wszystkich dzieci z Ukrainy przebywających na terenie naszej gminy. Udało się to zrealizować – w piątek i sobotę poprzedzające prawosławną Wielkanoc (niedziela 24 kwietnia) ponad setka dzieci z Ukrainy przebywająca na terenie gminy otrzymała paczki ze słodyczami. Z kolei uczniowie-wolontariusze realizujący w ramach programu fundacji projekt pomocowy „Granie w pomaganie” gromadzili w czasie kiermaszu środki finansowe, które zostały przekazane do fundacji na pomoc psychologiczną dla dzieci, które przeżyły i przeżywają traumę związaną z sytuacją wojny i odosobnienia. Warto podkreślić, że impreza ta została wsparta przez bardzo wiele osób i instytucji z terenu całej gminy. Naszą szkołę wsparły m.in. Stare Opactwo w Rudach, parafia Rudy, gmina Kuźnia Raciborska, szkoła w Kuźni, przedszkola naszej gminy oraz wiele bezimiennych osób, które odwiedziły kiermasz, a także wpłaciły kwotę wsparcia na fundusz rady rodziców. Te wspólne działania pozwoliły na realizację kiermaszu, który z całą pewnością można zaliczyć do wyjątkowo udanych imprez.

         Serdecznie za to wszystko dziękujemy i z wielką radością przystępujemy do realizacji projektu poświęconego dzieciom, których dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez działania wojenne.

SP Rudy

 

 {gallery}2022/projekt_ukraina{/gallery}

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska