Tematem rozmów było nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego. W organizacji spotkania pomógł wiceminister sprawiedliwości, poseł ziemi raciborskiej Michał Woś.
Od 1 września, na mocy rozporządzenia ministra, liczba godzin nauczania języka niemieckiego jako ojczystego spadnie z trzech do jednej godziny tygodniowo. W ślad za tym pójdzie obniżenie subwencji oświatowej. Dla samorządów Raciborszczyzny to spory problem finansowy i kadrowy, grożący utratą pracy przez nauczycieli języka niemieckiego o których martwią się samorządowcy.
Do ministerstwa edukacji i nauki pojechali dziś – wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, Kornowaca Grzegorz Niestrój i zastępca wójta Rudnika Tomasz Kruppa. W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Michał Woś.
– Wyraziliśmy zaniepokojenie naszych samorządów zmianami w finansowaniu godzin nauczania języka ojczystego dla mniejszości niemieckiej. Nauczanie to w wielu gminach organizujemy już od ponad 30 lat. Mamy bazę, środki dydaktyczne oraz przygotowanych nauczycieli. Podkreślaliśmy, że nie jest to dobre rozwiązanie dla dzieci młodzieży – obywateli polskich pochodzenia niemieckiego. Poprosiliśmy ministra o rozważenie cofnięcia decyzji w tych kwestiach – informuje wójt Utracki. Zaprezentowano materiał obrazujący problem na przykładzie szkół z powiatu raciborskiego.
Jak dodaje, minister Przemysław Czarnek poinformował o toczących się rozmowach na temat zwiększenia finansowania przez rząd niemiecki lekcji polskiego. Jeśli zakończą się porozumieniem, jest szansa, że polski resort jeszcze przed końcem obecnego roku szkolnego wycofa się z rozwiązań wdrożonych rozporządzeniem z 4 lutego. W najbliższym czasie szef resortu edukacji i nauki ma się spotkać z ambasadorem Niemiec. Usłyszano również zapowiedź zwiększenia subwencji oświatowej.
Poruszono również kwestię zmian organizacyjnych w sieci szkół, a konkretnie bardziej otwartego podejścia władz oświatowych do tworzenia zespołów, dających dyrektorom większą elastyczność w zapewnieniu nauczycielom pensum godzin zgodnie z kwalifikacjami.
– Minister nie krył zadowolenia ze spotkania jak również przekazanych uwag. Było bardzo merytoryczne. Mamy nadzieję, że dojdzie do przywrócenia nauczania języka niemieckiego w dotychczasowym wymiarze, minister poprosił nas o uwagi do proponowanych zmian – dodaje Utracki.
{gallery}2022/warszawa{/gallery}
źródło/zdjęcia: www.naszraciborz.pl