EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Szkoła w Rudach świętowała 340. lecie odsieczy wiedeńskiej

12 września 1683 roku miała miejsce słynna bitwa pod Wiedniem, gdzie wojskami polskimi i cesarskimi, walczącymi z armią Imperium Osmańskiego, dowodził król Jan III Sobieski – patron rudzkiej szkoły. Monarcha  był znany ze swojego zamiłowania do przyrody i na trasie swojego przemarszu na Wiedeń sadził lipy. W Rudach król Jan ma dodatkowo szczególną lipę, posadzoną 10 lat temu, 23 sierpnia 2013 r. na pamiątkę pobytu króla w Rudach i noclegu w klasztorze cystersów. Odwiedzili wtedy szkołę podróżnicy z Krakowa, którzy postanowili uczcić rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej przechodząc tą samą trasą, jaką w 1683 roku podążał na pomoc oblężonemu Wiedniowi król Jan III Sobieski. Na pamiątkę tego wydarzenia na skwerku przed szkołą została posadzona lipa oraz umieszczona została pamiątkowa tablica.

Społeczność rudzkiej szkoły na okoliczność tej rocznicy w postanowiła odkurzyć szkolny hymn poświęcony postaci polskiego króla i wspólnie go odśpiewać. We wtorek 12 września na parkingu przed szkołą odbył się uroczysty apel ze sztandarem szkolnym, na którym widnieje postać zwycięzcy spod Wiednia. Uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki, która uświadomiła im, że żyją i uczą się w szczególnym miejscu, trzeba tylko to zauważyć i każdego dnia odkrywać jego niezwykłość.

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska