EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Szkolenie Terytorialsów w Kuźni Raciborskiej

W piątek 17.11 2023 r. odbyło się spotkanie Zastępcy Burmistrza Miasta  Wojciecha Gdesza z Dowódcą 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej Pułkownikiem Rafałem Podgórskim. Podczas spotkania omówiono zasady współpracy związane ze zwiększeniem komponentu wojskowego na terenie naszej Gminy. Dowódca Brygady  przekazał podziękowania dla wszystkim mieszkańców Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska, podkreślił także wzorową współpracę pomiędzy dowództwem a władzami samorządowymi. Przedstawiono także najbliższe plany związane z obecnością żołnierzy Wojska Polskiego w naszej Gminie.

W pierwszych tygodniach grudnia ochotnicy z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą się szkolić w Kuźni Raciborskiej. Pierwszego grudnia – w piątek wieczorem, około  100 żołnierzy zawita w mieście celem odbycia szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Tydzień później dołączy do nich druga grupa około 100 żołnierzy celem odbycia ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego. Szkolenie zakończy się 16 grudnia złożeniem przez żołnierzy przysięgi wojskowej w Częstochowie.

Szkolenie podstawowe realizowane jest przez ochotników wstępujących do Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem, ich szkolenie kończy się przysięgą wojskową. Szkolenie wyrównawcze natomiast jest realizowane przez osoby, które służyły już wcześniej w Wojsku Polskim. Całość szkolenia organizowana jest przez 131 batalion lekkiej piechoty z Gliwic.

Nie jest to pierwsze szkolenie Terytorialsów w Kuźni Raciborskiej i zapewne nie ostatnie. W minionym tygodniu 13 Brygada szkoliła się realizując ćwiczenie dowódczo sztabowe. Grupa żołnierzy doskonaliła swoje umiejętności z zakresu planowania działań taktycznych.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy w tym około 20% kobiet.

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska