Gmina
Kuźnia Raciborska

Wieki wspólnej historii. 800 lat Parafii św. Jerzego w Sławikowe

Wieki wspólnej historii.

800 lat Parafii św. Jerzego w Sławikowe

 

Obchody 800-lecia parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie rozpoczęły się od mszy sprawowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora diecezji opolskiej Pawła Stobrawy. Następnie na boisku zorganizowana została część artystyczna. W uroczystościach udział wzięli, m.in. Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś, Senator RP Ewa Gawęda oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Piękny jubileusz 800-lecia Parafii św. Jerzego w Sławikowe, jednej z najstarszej na  ziemi raciborskiej,  bezpośrednio związany jest z historią naszej Gminy. Do  roku 1901 tj. do czasu wybudowania kościoła i erygowania nowej parafii w Turzu,  miejscowości Turze, Ruda, Siedliska i Budziska należały bowiem do parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie.

Historia Kościoła w Sławikowie związana jest z jednym z najtragiczniejszych zdarzeń w naszym regionie. 15 maja 1890 roku w wodach Odry śmierć poniosło 42 dzieci i 1 kobieta, które miały niebawem przystąpić do sakramentu pierwszej komunii świętej. Uczestnictwo w nabożeństwie w kościele wiązało się z koniecznością przeprawienia się łodzią bądź promem na drugi brzeg Odry. 15 maja 1890 roku przeprawa odbywała się łodzią, przepełnioną łodzią, która kilka metrów przed brzegiem się wywróciła.  Ofiarami tej tragedii byli mieszkańcy Turza, Siedlisk, Rudy oraz Budzisk.

Pomimo upływu lat pamięć o zmarłych pozostaje żywa.

16 maja 2015 roku Bp Paweł Stobrawa poświęcił pomnik upamiętniający 43 ofiary tego tragicznego zdarzenia. Pomnik składa się z dwóch kamiennych płyt zbliżonych do siebie. U góry umieszczono szkło witrażowe w kształcie hostii. Ponadto umieszczona została też łezka witrażowa koloru niebieskiego, która ma symbolizować tonące w głębinie rzeki dzieci. Cała bryła pomnika przypomina kształtem kroplę wody.

W minioną niedziele uczestniczący w obchodach 800-lecia Parafii w Sławikowie Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha oddał cześć ofiarom tzw. „Turskiego przewozu” sprzed 133 lat.

 

 

Dramatyczne wydarzenie sprzed lat rozpoczęło rozmowy na temat budowy mostu, który do dnia dzisiejszego nie powstał. Być może sytuacja się zmieni, gdyż zostało wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Obecnie aby dostać się z Turza do kościoła w Sławikowie należy pokonać ok. 30 km, odległość ta w linii prostej wynosi ok. 4 km. Pozostaje nam wierzyć, że złożone obietnice znajdą odzwierciedlenie w faktycznej realizacji. 

{gallery}2023/slawikow{/gallery}

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska