EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Wsparcie dla klubów i stowarzyszeń sportowych

Aż 158 podmiotów odebrało 9 czerwca br. symboliczne czeki i umowy w kolejnej odsłonie Programów Klub i Grant adresowanych do środowisk sportowych.

 

Gospodarzem uroczystości był Stadion Śląski. Czeki wręczali reprezentujący zarząd województwa: marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Dariusz Starzycki, członkini zarządu Izabela Domogała oraz radni Sejmiku, przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Julia Kloc-Kondracka, Alina Nowak i Jarosław Szczęsny.

 – Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 2,2 mln zł z budżetu województwa. Tym razem aż 158 podmiotów reprezentujących wszystkie możliwe dyscypliny sportowe w regionie otrzymało wsparcie województwa w ramach Programów Klub i Grant. Dziękuję jednocześnie radnym Sejmiku za wsparcie tej inicjatywy. Ważnej o tyle, że te wielkie sukcesy z udziałem sportowców muszą być poprzedzone pracą u podstaw, wychowaniem w duchu rywalizacji fair-play. To zadanie spoczywa na klubach szkolących młodzież. Jednak, by to szkolenie było pełne i efektywne, konieczne są środki, czy to na zakup sprzętu, czy organizację obozów przygotowawczych. Same składki nie wystarczą. Stąd pomysł uruchomienia programów, dzięki którym możemy klubom pomóc – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

 

 W Programie Klub do podziału były 2 mln zł, w Programie Grant rozdysponowano kwotę 207 tys. zł.

 

 – Wsparcie udzielane przez województwo obejmuje aż 50 różnych dyscyplin sportowych. Chcemy rozwijać tę inicjatywę. Hart sportowego ducha to ogromna wartość. Tak rodzą się wielkie osiągnięcia – dodaje Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

 

 W Programie Grant dofinansowanie otrzymało 35 podmiotów, w Programie Klub wsparcie dostaną 123 kluby. Dla przypomnienia, w pierwszej edycji Programu Klub do podziału było 800 tysięcy złotych. W drugiej suma urosła już do miliona złotych. Zainteresowanie tą formą dofinansowania sprawiło, że budżet Programu Klub wzrósł o 100 procent. Jednorazowe dofinansowanie klubów jedno i wielosekcyjnych urosło odpowiednio do 15 tys. zł oraz 20 tys. zł.

 

 Jak zaznacza Michał Juszczyk, wiceprezes działającego od 2011 stowarzyszenia Tyskie Lwy MOSM, zajmującego się szkoleniem dzieci w hokeju na lodzie, wsparcie dla klubów w postaci dofinansowania ma ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania.

 

 – Na zajęcia uczęszczają dzieci już w wieku 5-6 lat. Zależy nam, aby już od najmłodszego wieku zapewnić im jak najlepszy poziom szkolenia. Kluczowy jest zakup sprzętu, który w przypadku akurat hokeja na lodzie rzeczywiście do najtańszych nie należy. Sport uczy i wychowuje. Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do zajęć na lodowisku. To także szeroki wachlarz spotkań integrujących dzieci i rodziców. Dzięki dodatkowemu wsparciu staje się to po prostu dużo łatwiejsze – podsumowuje Michał Juszczyk.

 

Z Gminy Kuźnia Raciborska wsparcie otrzymał Miejski Klub Sportowy SPARTA z Kuźni Raciborskiej oraz Ludowy Klub Sportowy BUK z Rud.   

  źródło: www.slaskie.pl

{gallery}2022/sport{/gallery} 

 

Scroll to Top