EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Wystawa „Rodzina Schoenawa na starej fotografii”

We wtorkowe popołudnie (24.10.2023r.) w MOKSiR Kuźnia Raciborska odbyła się prelekcja oraz wystawa pt. „Rodzina Schoenawa na starej fotografii”. Organizatorem wystawy było Kuźniańskie Koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Twórcami wystawy byli: Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Rita Serafin i Marcin Gałuszka-Biernacki.

Wystawa i prelekcja poświęcona jest rodzinie Schoenawa, która była i nadal jest dla miasta Kuźnia Raciborska bardzo ważna. To Oni w 1845 roku założyli w Kuźni Raciborskiej zakład Hoffnungshϋtte (Huta Nadzieja), który dał początek nowoczesnej produkcji metalurgicznej. Dziś kontynuatorem tej działalności jest Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A.

Oprócz wkładu w rozwój firmy, rodzina Schoenawa dbała o rozwój miejscowości Kuźnia Raciborska,  będąc jednocześnie przykładem dobrego wspólnego egzystowania Niemców, Polaków, Ślązaków, ewangelików, katolików i żydów tworząc wielokulturowy obraz Kuźni Raciborskiej.

Prezentacja i wystawa składa się ze zdjęć z przełomu XIX i XX w. przedstawiające Rodzinę Schoenawa w czasie spotkań rodzinnych, uroczystości wiejskich oraz podczas spędzania czasu wolnego. Zdjęcia Marcinowi Gałuszce-Biernackiemu przekazała pani Ingeborg Schoenawa, prawnuczka założyciela zakładu.

Trzy dni przed wystawą, Sabina Chroboczek-Wierzchowska i Marcin Gałuszka-Biernacki, odwiedzili w Bergisch Gladbach panią Ingę Schoenawę z okazji jej 97 urodzin. Była to nie tylko okazja do podziękowania za otrzymane materiały, ale także spotkanie na którym można było bliżej poznać historię Rodziny Schoenawa.

TMZR Koło w Kuźni Raciborskiej

 

Władze samorządowe na otwarciu wystawy reprezentowali Zastępca Burmistrza Wojciech Gdesz, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Ilona Wróbel, Sekretarz Miasta Roksana Pytlik oraz Skarbnik Miasta Anna Szostak.   

fot. Artur Stelmaczonek

fot. TMZR

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska