EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

XX Tydzień Bibliotek w Bibliotece w Rudach wyjątkowo długi

W tym roku świętowanie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, specjalnie dla naszych czytelników i mieszkańców, postanowiliśmy przedłużyć na cały maj. Zadbaliśmy o naszych dużych i małych, obecnych i przyszłych miłośników książki.

 

Obchody święta rozpoczęliśmy od ogłoszenia amnestii dla naszych zapominalskich czytelników. Przeprowadziliśmy spotkania z Misią Marysią – bohaterką serii książeczek dla dzieci autorstwa Nadii Berkane i Alexis Nesme. Gościłyśmy w przedszkolach: w Rudach, Bargłówce, Stanicy, Budziskach i Kuźni Raciborskiej (tu jest ich dwa) oraz w żłobku Szkrabkowo w Kuźni Raciborskiej. Przeprowadziłyśmy w maju 27 lekcji bibliotecznych dla 644 dzieci.

Został zorganizowany także II Jarmark Rękodzieła , na którym gościliśmy 19 wystawców. Można było nabyć ręcznie wykonaną biżuterię, świece, olejki eteryczne, rękodzieła z wełny i robione na szydełku, wyroby z lawendy z własnej plantacji, obrazy, ceramikę, sery i wiele, wiele innych wspaniałości, a także zrobić sobie zdjęcie z maskotką Misią Marysią oraz skorzystać z możliwości pomalowania twarzy w wyszukane wzory. W czasie tegorocznego II Jarmarku Rękodzieła mieliśmy przyjemność gościć Bractwo Rycerskie z Będzina, którego członkowie przybliżyli odwiedzającym ideę jarmarku, sztukę rycerską, zaprezentowali rycerzy w boju oraz poprowadzili szereg animacji dla dzieci. W tym roku było z nami obecne także Raciborskie Bractwo Kurkowe, którego członkowie rozpoczęli i zakończyli jarmark trzema salwami z armat. W czasie tegorocznego wydarzenia mieliśmy okazję podziwiać kowalskie rzemiosło na żywo, można było również otrzymać bezpłatne drzewko od Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Przeprowadzono także akcję poboru krwi oraz szpiku kostnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wszelką okazaną pomoc, a w szczególności Ochotniczej Straży Pożarnej z Rud, Kolejce Wąskotorowej w Rudach, Nadleśnictwu Rudy Raciborskie, Radzie Sołeckiej wraz z Sołtysem Rud oraz wolontariuszom.

 

{gallery}2023/tb{/gallery}

Kasia Machecka
Biblioteka Rudy

Scroll to Top