EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

70 lat Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach

Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się piątkowe uroczystości jubileuszowe z okazji 70. rocznicy założenia Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach oraz 20. rocznicy współpracy tej placówki w ramach różnych programów i projektów z wieloma szkołami rozsianymi po całej Europie.

 

Niezwykle owocną w skutkach współpracę rozpoczął ówczesny dyrektor szkoły a później starosta raciborski i poseł na sejm, pan Henryk Siedlaczek a od wielu lat kontynuuje ją z licznymi sukcesami obecny dyrektor ZSO w Rudach, pan Adrian Plura. W efekcie uczniowie tej placówki oświatowej odwiedzili i gościli uczniów oraz nauczycieli aż z 16 krajów Europy. Zrealizowano pięć wieloletnich programów Socrates Comenius. W ramach wymiany młodzieży uczniowie wyjeżdżali do Niemieckiego Rendsburga i czeskich Bolatic, odwiedzili Barcelonę, Stambuł, Wiedeń i wiele innych niezwykle ciekawych miejsc. Nic dziwnego, że w piątek 7 października od rana w Rudach można było usłyszeć rozmowy prowadzone między innymi w języku niemieckim czy czeskim. Prócz zagranicznych partnerów na jubileusz szkoły przybyli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kuźnia Raciborska z burmistrzem Pawłem Machą i przewodniczącą Rady Miejskiej Sabiną Chroboczek Wierzchowską na czele. Na widowni prócz wspomnianego już dawnego dyrektora Henryka Siedlaczka zasiadły też przedstawicielki gminnych struktur oświatowych i finansowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli i MOW-u, emerytowani pracownicy szkoły, kapłani, radni, sołtysi i inni przyjaciele szkoły. No i oczywiście uczniowie.

Oprócz dwuczęściowej akademii, podczas której goście podziwiali kunsztownie przygotowany program artystyczny i składali na ręce dyrektora Adriana Plury gratulacje oraz okolicznościowe upominki, program przewidywał również zwiedzanie szkoły. W 18 pracowniach przygotowano prezentacje przeróżnych krajów Europy od Rosji, poprzez Ukrainę, Austrię, Grecję, Turcję, Niemcy, Czechy, Rumunię, Francję i kilka innych. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele wyeksponowali to, co ich zdaniem jest szczególnie charakterystyczne dla tych państw w tym również potrawy, które można było a nawet trzeba było degustować. Prezentacja i degustacja połączone były z oceną, o którą poproszono przybyłych gości.

 

W niedzielę 9 października podczas dorocznego jesiennego festynu szkolnego cały program artystyczny prezentowany w piątek poszerzony nawet o dodatkowe elementy można było zobaczyć raz jeszcze.

 

 

 

Materiał pochodzi ze strony www.naszraciborz.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska