EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Biblioteka w czasie epidemii

 

Czekamy na zdjęcie zakazu działalności bibliotek.

Co w tym czasie robią pracownicy biblioteki? Panie włączyły się w akcję szycia maseczek ochronnych. Jednak to nie wszystko.  Wykonujemy też prace, dzięki którym będziemy mogli otworzyć bibliotekę: porządkujemy księgozbiór, przygotowujemy scenariusze zajęć z dziećmi, oprawiamy wszystkie książki. Zgodnie z zaleceniem Biblioteki Narodowej zwracane przez czytelników książki również będą przechodziły kwarantannę, gdyż książek nie da się zdezynfekować. Pomimo tej kwarantanny pozycji do czytania nie zabraknie, bo postaraliśmy się o nowości wydawnicze. Wszystkie nowe pozycje zostały już opisane, oprawione i są wpisywane do katalogu bibliotecznego na stronie internetowej biblioteki. W tym roku w Kuźni Raciborskiej mamy obowiązek przeprowadzenia skontrum, czyli inwentaryzacji całego księgozbioru. W czasie takiego przedsięwzięcia koniecznym staje się zamknięcie biblioteki dla czytelników. Przeprowadzenie skontrum trwa zwykle 3-4 tygodnie. W czasie skontrum trzeba sprawdzić, czy ilość książek w księgach inwentarzowych zgadza się ze stanem faktycznym. Na końcu 2019 roku powinno być u nas 12920 książek. Część z nich jest u czytelników, w związku z tym trzeba sprawdzić wszystkie karty w kieszonkach czytelniczych (numer na karcie i inne dane muszą być zgodne z księgą inwentarzową). Trzeba też sprawdzić wszystkie książki na regałach w bibliotece. W tym celu otwieramy każdą książkę, sprawdzamy czy dane zgadzają się z zapisem w inwentarzu, czy książka posiada właściwą kartę (zdarza się, że czytelnicy, zwłaszcza dzieci mylą lub gubią te karty) oraz czy nie ma wewnątrz jakichś uszkodzeń (czy nie brakuje stron). Na specjalnych planszach w tabeli zaznacza się numery sprawdzonych książek, (z półek i od czytelników) oraz kolorem wcześniej ubytkowanych ze wszystkich ksiąg inwentarzowych od początku istnienia biblioteki, czyli 33974 numerów. Potem trzeba wszystko policzyć. Mamy nadzieję, że ten opis uzmysłowi Państwu ogrom naszej pracy.

W związku z pandemią zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie skontrum teraz.

16 kwietnia 2020 roku podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz na stronie www.gov.pl ogłoszono cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk nastąpi w drugim etapie. Data wejścia w życie tego i pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań. Zdjęcie zakazu działalności bibliotek nie oznacza nakazu ich otwarcia. Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje jej dyrektor. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Po zdjęciu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej Biblioteka Narodowa rekomenduje obecnie uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni. Poleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Więcej informacji na stronie Biblioteki Narodowej https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3962-zamkniecie-bibliotek-przedluzone.html .

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na FB, gdzie jak dotychczas będziemy zamieszczać ciekawostki ze świata kultury i nie tylko.

{gallery}2020/biblioteka{/gallery}

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska