EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Czesi z Odr zaprezentowali zdjęcia wykonane w Gminie Kuźnia Raciborska

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej, Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach oraz liczne elementy przyrody znalazły się na fotografiach wykonanych przez mieszkańców czeskich Odr w ramach polsko-czeskiego projektu „Kuźnia Raciborska i Odry oczami fotografów”. W sobotę, 20 sierpnia w Miejskim Centrum Informacji w Odrach odbył się wernisaż z udziałem autorów zdjęć oraz delegacji z Kuźni Raciborskiej.

Wystawa zdjęć była jednym z punktów bogatego na ten dzień programu. Wiodącym wydarzeniem były bowiem dożynki. Barwny korowód ludzi odzianych w ludowe stroje wymaszerował sprzed hotelu Dělnický dům i po przejściu przez rynek dotarł do parku zamkowego, gdzie odbył się festyn. Z ramienia samorządu, kuźniańską delegację reprezentował burmistrz Paweł Macha, przewodniczący Rady Miejskiej Gerard Depta i wiceprzewodnicząca rady Ilona Wróbel oraz strażacy jadąc zabytkowym wozem marki Magirus-Deutz, należącym do OSP Ruda Kozielska. Pozostałą część polskiej strony stanowili uczestnicy projektu fotograficznego, którego realizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

W trakcie pobytu w Odrach można było również zwiedzić muzeum znajdujące się w budynku dawnego więzienia miejskiego, w którym znajduje się m.in. dział archeologiczny, kolejarski, zaprezentowany jest wygląd izby regionalnej czy wystawa fotografii ukazujących Odry w okresie międzywojennym.

Jednodniowa wizyta w Odrach to już końcowy etap polsko-czeskiego projektu „Kuźnia Raciborska i Odry oczami fotografów”. Jak zaznaczyła podczas majowego spotkania dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej Anna Kijek – finalnym akcentem będzie ugoszczenie Czechów w Gminie Kuźnia Raciborska podczas dożynek, które zaplanowane są na 18 września w Rudach. To wtedy odbędzie się również wernisaż prac fotograficznych wykonanych przez polskich uczestników projektu przebywających w Odrach w kwietniu. Projekt zwieńczy wydanie albumu, prezentującego zdjęcia zarówno polskich, jak i czeskich fotografów.

Reasumując, warto przypomnieć, że wymieniony wyżej projekt jest już kolejnym, który w ciągu 21 lat owocnej współpracy wspólnie realizują te dwa miasta. Celem aktualnego przedsięwzięcia było ukazanie przyrody, architektury oraz życia w mieście po obu stronach granicy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice”.

 Galeria zdjęć

 

źródło: nowiny.pl / zdjęcia: Bartosz Kozina

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska