EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

W Siedliskach promowali dziczyznę, miody i płody runa leśnego

20 sierpnia Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach (gm. Kuźnia Raciborska) zrealizowało projekt pn. „Przy muzyce o zdrowiu”, dofinansowany przez Lasy Państwowe.

Założenie miało na celu promowanie dziczyzny, miodów i płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. A także zaprezentowanie, że wielofunkcyjna gospodarka leśna pozwala na korzystanie z płodów leśnych bez naruszania naturalnej jego harmonii.

– Był to przepięknie spędzony wieczór, podczas którego mogliśmy wysłuchać prelekcji śpiewającej zielarki pani Kasi Lorenc „Mam fioła na zioła”, pana leśniczego Lasów Państwowych Adama Adamczyka na temat naszych zachowań w lesie oraz pani Alicji Mrozek, która na co dzień zajmuje się pszczelarstwem. Uwieńczeniem bardzo ciekawych i interesujących prelekcji był recital pani Kasi Lorenc, która jak zwykle zaprezentowała wielki talent muzyczny – relacjonuje Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Siedliskach. Prowadzącym i dbającym o oprawę muzyczną był Piotr Scholz z Radio Vanessa.

Podczas spotkania nie zabrakło swojskiego poczęstunku i degustacji przetworów pozyskanych z darów lasów odpowiednio przygotowanych przez panie z KGW w Siedliskach. Było ciasto leśny mech, a także z jagodami oraz jabłkami, smalec oraz kiełbasa z dzika. Bardzo smakowite okazały się również syrop z sosny, nalewka z sosny, wino z owoców leśnych oraz dżemy z płodów leśnych. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również miody przygotowane do degustacji specjalnie na tę okazję przez panią Alę. Dzieci wykazały się natomiast niezwykłą inwencją twórczą przy robieniu prac związanych z grzybkami.

Wśród przybyłych gości byli m.in.: skarbnik Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej Anna Szostak oraz sołtysi – Turza Marcelina Waśniowska i Siedlisk – Jan Krybus.

– Wszystkim przybyłym osobom oraz zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu „Przy muzyce o zdrowiu” serdecznie dziękujemy – dodaje Zarząd KGW.

Galeria zdjęć 

 

źródło: nowiny.pl

Scroll to Top