EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

DOŻYNKI GMINNE 2016

Po dziewięciu latach w sołectwie Ruda Kozielska znowu zagościły Gminne Dożynki. Wczesnym rankiem w niedzielę 4 września 2016 r. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez mażoretki i orkiestrę KWK Rydułtowy – Anna wyruszył z początku wsi, by ulicą Raciborską dojść do znajdującego się w centrum wioski budynku OSP. Mażoretki ubrane były w stroje nawiązujące do wyglądu zbroi husarii Jana III Sobieskiego, który w drodze na Wiedeń gościł w naszych okolicach. W korowodzie udział wzięły poczty sztandarowe rolników z sołectwa Turze, OSP i Koła Górników w Rudzie Kozielskiej, członkowie OSP z naszej Gminy, dziewczyny z feretronem św. Urbana patrona rolników i dobrych urodzajów, a jednocześnie patrona wsi Ruda Kozielska oraz  feretronem św. Floriana, a także księża z parafii Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Rudach. Bryczką wraz ze starostami tegorocznych dożynek – panią Nikol Strzeduła i panem Szymonem Kostek jechali gospodarze Gminy pan burmistrz Paweł Macha i jego zastępca pani Gabriela Tomik wraz ze znamienitym gościem posłem na Sejm Czesławem Sobierajskim. Na czele delegacji reprezentujących sołectwa Gminy i rolników kroczyła liczna grupa gospodarzy tegorocznych dożynek. Na samym początku pani Kornelia z żywym koziołkiem – symbolem wsi, a zaraz za nią przyszłość  Rudy Kozielskiej – pięknie i pomysłowo poprzebierane dzieci wraz z  rodzicami. Przed koroną maszerowała  Rada Sołecka z panią sołtys Gizelą Górecką, za koroną rolnicy, Koło Gospodyń Wiejskich i piłkarze – członkowie LKS Ruda Kozielska. W dalszej części zaproszeni goście, mieszkańcy, rolnicy z przystrojonymi maszynami rolniczymi i jednostki bojowe OSP.

Na trasie korowodu, który kierował się na plac przy „Domu Strażaka” liczni mieszkańcy i goście witali maszerujących, a następnie przyłączali się do korowodu. Po wejściu na plac i zajęciu miejsc przez uczestników korowodu gości przywitali: sołtys Gizela Górecka i radny Ernest Drazik. Wśród znamienitych gości oprócz rolników i sołtysów byli min Zbigniew Tabor dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz Kazimierz Szabla Dyrektor Śląskich Lasów Państwowych w Katowicach. Po powitaniu rozpoczęła się msza dziękczynna w podziękowaniu za uzyskane plony i trud pracy rolników, którą odprawił proboszcz parafii WNMP w Rudach ks. Sebastian Śliwiński, a kazanie wygłosił misjonarz ojciec Beniamin Remiorz.

Po mszy rozpoczęła się krótka, ale ważna część oficjalna. Starostowie Dożynek Nikol Strzeduła i Szymon Kostek wspólnie gospodarujący w gospodarstwie rolnym (hodowla krów mlecznych) rodziców starościny, po krótkiej przemowie przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce gospodarzy Gminy Kuźnia Raciborska: Burmistrza Pawła Machy i jego zastępcy pani Gabrieli Tomik. Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom za ich codzienny trud, a następnie przekazał bochen chleba sołtysowi Budzisk Adrianowi Juraszek. To właśnie Sołectwo Budziska będzie organizatorem Dożynek Gminnych w następnym roku. Zwyczajem gminnych dożynek jest  dzielenie się Starostów i organizatorów chlebem dożynkowym ze wszystkimi gośćmi obecnymi na uroczystościach dożynkowych, co też uczynili. Po obiedzie ponownie uformował się korowód, który przemaszerował na tereny rekreacyjne LKS Ruda Kozielska, gdzie występami mażoretek rozpoczął się festyn dożynkowy. Tam na gości czekały różne atrakcje, ale najbardziej smakował im śląski kołocz. Największą frajdę miały dzieci, gdyż wszystkie urządzenia zabawowe oraz malowanie twarzy serwowano bezpłatnie.

Pięknie wykonane w sołectwach korony dożynkowe oceniała komisja konkursu „Najpiękniejsza korona dożynkowa” pod przewodnictwem dyrektora MOKSiR pana Michała Fity. Decyzją komisji miano Najpiękniejszej Korony Dożynkowej otrzymała korona wykonana przez mieszkańców sołectwa Turze. W nagrodę przyznano kwotę 500,00 zł, którą w imieniu burmistrza Radzie Sołeckiej wręczył przewodniczący Komisji. Pozostali wykonawcy koron otrzymali upominki, w których znajdowała się, zaprezentowana przez panią sołtys maskotka Dożynek „Koziołek” wykonana specjalnie na tą okazje.

Zgodnie z wcześniejszym ogłoszeniem, w czasie trwania Dożynek pracowała również komisja konkursu „Najładniejsza dekoracja przy posesji”. Wyniki pracy komisji, zgodnie z regulaminem, zostaną ogłoszone 23.09.16 na Zebraniu Wiejskim. Podczas festynu sołtys i radny złożyli serdeczne podziękowania wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do  uświetnienia  organizowanych Dożynek. Sponsorzy w ramach podziękowań otrzymali dożynkowego koziołka.

W czasie festynu dożynkowego prowadzona była loteria fantowa pod nazwą „Loteria koziołka”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Kozio”. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na organizacje wypoczynku dzieci i młodzieży w lipcu 2017 w tym miedzy innymi wycieczki do Dream Parku w Ochabach.

Oprócz występu mażoretek i orkiestry KWK Rydułtowy – Anna dożynkowe popołudnie uświetniły wokalistki z Kuźni Kultury: Joanna Kostka, Daria i Miriam Pichali oraz Renata Galas. Śpiewającą gwiazdą festynu dożynkowego był Leszek Filec.

I tak wszystko przebiegało zgodnie z scenariuszem oraz z planami gospodarzy. Na festyn przybyło wiele gości, a zabawa była wyśmienita. Szkoda, że świetną zabawę niespodziewanie przerwała ulewa. Deszcz zalał urządzenia nagłaśniające, skutkiem tego nie odbyła się planowana na jeszcze letni wieczór zabawa taneczna.

W przygotowania tegorocznych Gminnych Dożynek pod kierunkiem Rady Sołeckiej, przy współudziale organizacji: OSP, Koło Gospodyń Wiejskich i LKS Ruda Kozielska aktywnie włączyli się mieszkańcy wsi.

{gallery}dozynki_2016{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top