EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Dożynki Gminne w Rudzie 2023

Gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek było liczące około 300 mieszkańców sołectwo Ruda. To najmniejsza miejscowość naszej gminy, mająca charakter typowo rolniczy.

Społeczność Rudy na czele z sołtysem Panem Przemysławem Hawro wraz z MOKSIR w Kuźni Raciborskiej, Urzędem Miejskim w Kuźni Raciborskiej oraz Parafią NSPJ w Turzu od wielu tygodni pracowała nad organizacją uroczystości. Święto plonów, które odbyło się w niedzielę, 10 września, miało także wymiar dożynek parafii NSPJ w Turzu.

Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy. Następnie odprawiona została Msze świętą koncelebrowaną  w intencji mieszkańców Sołectwa Ruda oraz w intencji wszystkich rolników  i działkowców Gminy Kuźnia Raciborska

Rolę starostów pełnili Państwo Michaela i Patryk Żemełkowie.

Państwo Starostowie   w  uroczystym ceremoniale  – Obrzędzie Chleba  złożyli  go  na ręce Burmistrza Pawła Machy.

Następnie przekazano chleb na ręce gospodarzy przyszłorocznego święta plonów – sołectwa Jankowice.

Po  mszy świętej miała miejsce prezentacja koron i wieńców dożynkowych. Udział całej społeczności Gminy, przygotowanie pięknych koron dożynkowych, przedstawianych przez poszczególne lokalne społeczności  tworzyły wyjątkowy wymiar uroczystości świadczący o jedności Gminy i jej mieszkańców.

W trakcie  prezentacji koron dożynkowych przywołano pamięć  Pana Jerzego Jarego  – wielkiego społecznika i działkowca, zawsze obecnego na dożynkach, a przedwcześnie zmarłego. Podczas uroczystości wręczono także  pamiątkowy dyplom wystosowany przez Polski Związek Działkowców – Okręg Śląski w Katowicach z okazji 75-lecia założenia ogrodu ROD „Rafamet”

Dalsze uroczystości dożynkowe związane były z rodzinnym festynem zrealizowanym przy współpracy  z Fundacją Instytutu Inicjatyw Lokalnych Imienia prof. Waleriana Pańki z siedzibą w Katowicach w ramach realizowanego projektu o nazwie „Obchody Międzynarodowego Dnia Rodzin „Mama, tata i ja”, finansowanego ze środków pozostających w dyspozycji MRiPS w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina” na rok 2023 – Priorytet 1 – „Kampanie” w związku z zakończeniem części edukacyjno-warsztatowej dnia 10.09.2023 r.

Festyn, poza tym, że był formą podsumowania części warsztatowej był także okazją na integrację rodzin oraz promocję przedstawianych wartości wśród okolicznych mieszkańców. W trakcie imprezy miały miejsce zabawy na świeżym powietrzu. Forma ta sprawiła, że obecni w tym dniu mieszkańcy naszej Gminy będą kojarzyć rodzinę z czymś jednoznacznie pozytywnym i będą bardziej świadomi możliwości spędzania czasu razem w sposób ciekawy, inny niż na co dzień, a w oderwaniu od mediów społecznościowych czy elektroniki, niezależnie od statusu społecznego czy majątkowego.

Honorowy Patronat nad festynem rodzinnym objął Minister Paweł Jabłoński oraz Radny Miasta Rybnika Karol Szymura.

Uczestnicy mogli korzystać z atrakcji oraz częstować się kołoczem, a także grochówką i bograczem.

 Najmłodsi zajadali się watą cukrową. Nie zabrakło także atrakcji o walorze edukacyjnym jak symulator dachowania, zderzenia i jazdy po alkoholu czy narkotykach. Czas na festynie umilały występy lokalnych artystów. W trakcie imprezy nagrodziliśmy także jednego z uczestników konkursu plastycznego organizowanego w ramach projektu – Szymona Szczepanika.

Uroczystości zgromadziły liczną rzeszę  mieszkańców Gminy oraz przybyłych gości

Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha dziękuje  mieszkańcom Sołectwa Ruda oraz wszystkim z Państwa zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Gminnego Święta Plonów, które przebiegło w niezwykle miłej i rodzinnej atmosferze.

Poniżej materiał RTK  z tegorocznych dożynek

 

Życząc miłego powrotu do gminnego święta plonów, pragniemy przekazać, że gospodarzem dożynek w roku 2024 będzie sołectwo Jankowice.

 

Zatem do zobaczenia w Jankowicach za rok!

Scroll to Top