EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Dożynki powiatowo-gminne w Krzyżanowicach

27 sierpnia w Krzyżanowicach gminy Powiatu Raciborskiego  obchodziły święto plonów.  Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Anny.

W programie uroczystości znalazł się tradycyjny dożynkowy korowód  z udziałem przedstawicieli gmin całego powiatu raciborskiego, Prezydentów i Burmistrzów miast, Wójtów a także Radnych sejmiku śląskiego oraz Parlamentarzystów. Szczególnym momentem była prezentacja koron dożynkowych oraz przekazanie chleba.

         W uroczystościach wzięła udział  delegacja Gminy Kuźnia Raciborska z Burmistrzem Miasta Pawłem Machą. Zgodnie z przyjętą tradycją podczas dorocznych uroczystości  gminę reprezentuje sołectwo, które w danym roku organizuje dożynki gminne. W tym roku  ich gospodarzem jest Sołectwo Ruda.

         Społeczność Sołectwa Ruda, na czele z sołtysem Panem Przemysławem Hawro  od wielu tygodni   przygotowuje się na doroczne święto plonów.

 Wstępem do tego wydarzenia było przygotowanie korony żniwnej. Koronę wykonały Panie: Aniela Janik, Lidia Pieruszka, Halina Mikołajek,  Agnieszka Hawro, Zofia Hawro, Michaela Żymełka, Agnieszka Żymełka. Korona została w całości wykonana z darów ziemi, zebranych na polach i w ogrodach Rudy: owsa, pszenicy, kukurydzy, suszonych kwiatów, fasoli, słonecznika i dyni. Pięcioramienna korona z krzyżem przyozdobiona jest motywami serca.

Podczas  Dożynek Powiatowo-Gminnych w Krzyżanowicach koronę prezentowały,  w strojach regionalnych, młode  mieszkanki Sołectwa: Paulina Skolik, Dominika Florian, Antonina Hawro, Emilia Żymełka.

Burmistrz  Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha składa serdeczne podziękowania Wszystkim mieszkańcom Sołectwa Ruda zaangażowanym w przygotowanie korony żniwnej oraz udział w obchodach powiatowo-gminnych.

Przypomnijmy, że już 10.09 w Sołectwie Ruda odbędą się Dożynki gminno- parafialne, gminy Kuźnia Raciborska oraz Parafii NSPJ w Turzu.  Do udziału w święcie plonów zapraszamy wszystkich mieszkań oraz gości. Szczegóły na plakatach oraz  w mediach społecznościowych.

Scroll to Top