EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Dzień otwarty dla nauczycieli w ZUS w Rybniku – 18 czerwca 2018r.

Nauczycielu zapytaj o swoją emeryturę w ZUS

Niektórym pedagogom 31 sierpnia kończy się termin złożenia wniosku o emeryturę nauczycielską. Dokumenty złożone po tym terminie spowodują, że utracą uprawnienia do tego przywileju. Wątpliwości pomogą rozwiać eksperci z rybnickiego ZUS.

 

Rybnicki Oddział ZUS 18 czerwca organizuje Dzień Otwarty dla Nauczycieli. Tego dnia, w godz. od 8.00 do 18.00, w budynku ZUS przy ul. Reymonta 2, czekać będą eksperci, którzy udzielą informacji pedagogom zainteresowanym swoją przyszłą emeryturą. – Decyzja o przejściu na emeryturę jest jedną z ważniejszych w życiu, dlatego warto podjąć ją w oparciu o rzetelne informacje, korzystając z porad ekspertów podczas dnia otwartego w ZUS dla nauczycieli – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

O emeryturę nauczycielską przewidzianą w art. 88 Karty Nauczyciela mogą ubiegać się pedagodzy, którzy spełniają określone w przepisach warunki. Po pierwsze nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, a ponadto do 31 grudnia 2008 r. mają 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym oraz rozwiążą stosunek pracy.

W związku z tym, że w ubiegłym roku powszechny wiek emerytalny został obniżony, było zagrożenie, że niektórzy nauczyciele z dnia na dzień mogą stracić prawo do świadczenia z Karty Nauczyciela. Dlatego w przepisach zostawiono pewne rozwiązanie dla tych osób, które przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r.

To właśnie ci nauczyciele, aby móc skorzystać z emerytury nauczycielskiej muszą zgłosić wniosek o to świadczenie najpóźniej do 31 sierpnia 2018 r. Również do tej daty muszą rozwiązać stosunek pracy. Jeśli pedagog nie złoży wniosku w terminie, nie będzie mógł skorzystać z tego przywileju.

 

Informacje i dokumenty

– Oprócz informacji na temat emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela, wyjątkami dla nauczycieli wygaszanych gimnazjów, a także nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi i emeryturą w powszechnym wieku emerytalnym, będzie można dowiedzieć się jakie dokumenty będą potrzebne przy składaniu wniosku. Eksperci wytłumaczą także jakie regulacje towarzyszą przejściu na emeryturę na starych i nowych zasadach, przekażą teoretyczną wiedzę, powiedzą o terminach, w jakich należy złożyć wnioski – dodaje rzeczniczka.

W tym dniu nie będzie możliwe uzyskanie informacji na podstawie kalkulatora emerytalnego o wysokości emerytur wyliczanych na dotychczasowych zasadach

 

Dla kadry szkolenie

 

Dodatkowo, 21 czerwca, o godz. 12:00, w sali 105 w budynku ZUS przy ulicy Jankowickiej 13 w Rybniku, odbędzie się szkolenie pt. „Warunki przejścia na emeryturę z Karty Nauczyciela”. Jego adresatami są nauczyciele placówek oświatowych, osoby zajmujące się sprawami kadrowymi w szkołach, dyrektorzy placówek oświatowych i inni. Na szkolenie obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32 439 11 46.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska