Na stronie telewizji interaktywnej AgroNews pod adresem https://agronews.com.pl/artykul/wystartowal-internetowy-konkurs-krus-bezpieczne-gospodarstwo-rolne-2/ rozpoczął się Internetowy Konkurs KRUS “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W konkursie można wybrać najlepsze gospodarstwo, spośród wszystkich 16 zwycięzców wojewódzkich eliminacji sztandarowego konkursu prewencyjnego Kasy. Województwo śląskie reprezentuje w tym konkursie ferma drobiu Renaty Wiesner z Bieńkowic w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim. Głosy można oddawać do północy 12 września br.
Konkurs KRUS promuje zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim brały osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS. Przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Do udziału w XVII edycji konkursu zgłoszono 1153 gospodarstw indywidualnych (o 66 gospodarstw więcej niż w roku ubiegłym).
Gospodarstwa 16 finalistów XVII Ogólnokrajowego Konkursu BGR wizytowała i oceniała powołana przez Prezesa KRUS Centralna Komisja Konkursowa. W ocenie Komisji wszystkie finałowe gospodarstwa wyróżniał: ład i porządek w obejściu, dobrze zaplanowane i utrzymane oraz oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny maszyn i urządzeń, właściwie wyposażone warsztaty, dbałość o poszanowanie środowiska naturalnego.
Zwycięzca konkursu internetowego otrzyma: nagrodę od sponsora konkursu, firmy Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali – voucher w kwocie 1000 zł na zakupy sprzętu przeciwpożarowego i odzieży ochronnej oraz nagrodę od Prezes Telewizji Interaktywnej Agronews – statuetkę oraz voucher do spa dla dwóch osób. Nagrody zostaną wręczone 20 września 2019 roku, podczas uroczystej Gali konkursu która odbędzie się w trakcie Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach k. Poznania.
Renata Wiesner posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektarów i 6 arów w miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim. Prowadzi od 20 lat działalność ujętą, według nomenklatury urzędniczej, w „dziale specjalnym produkcji rolnej” – czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 000 kurcząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Gospodarstwo jest certyfikowane norma ISO i dostosowane do wszelkich norm spełniających wymagane przepisy. Pani Renata również korzystała ze wsparcia ARiMR. Jak mówi: „Uwielbia swoją prace i nie zamieniłaby jej na żadną inną.”