EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

INDUSTRIADA 2018 Zapraszamy na Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach

 

PROGRAM INDUSTRIADY W RUDACH

11:00

Zwiedzanie Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach – zwiedzanie z przewodnikiem

11:00 – 19:00

przejazdy koleją wąskotorową – przejazdy koleją wąskotorową według rozkładu jazdy dostępnego na naszej stronie internetowej.

11:00

W pracy i po pracy – Muzeum kolejowe i izba śląska to dwa światy w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. W muzeum kolejowym zobaczymy narzędzia i urządzenia niezbędne w pracy na kolei, w izbie śląskiej dowiemy się jak kolejarz spędzał czas z rodziną. Dowiemy się jak żona kolejarza przygotowywała posiłki na kuchni węglowej, jak ważna była rola kobiety dbającej o ognisko domowe.

11:00 – 18:00

Kuźnia kowala – Odtworzymy dla Państwa klimat i realia pracy kowala wprowadzając uczestników w świat kutej stali. Pokaz poprzedzony krótkim rysem historycznym odbędzie się w zabytkowej kuźni wśród zgromadzonych eksponatów . Przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi kowal wykona dla Państwa drobne elementy zdobnicze lub użytkowe ukazując proces i piękno powstawania wyrobów z rozgrzanej stali, a także wybiorczo zachęcając do czynnego uczestnictwa.

11:00 – 18:00

U Pani Nauki – Zestaw mobilnych stanowisk zaprojektowanych i wykonanych w industrialnym stylu. Plac zabaw „U Pani Nauki” będzie stawiał przed młodszymi i starszymi gośćmi zadania powiązane z maszynami, mechaniką konstruowaniem i kolejami. Zaprezentujemy w formie prostych zabaw m.in. układanie torów, budowanie drogi dla taboru kolejowego. Będziemy rozwijać koordynację ruchową, zdolności manualne, a także logiczne myślenie i współpracę, bo przy stanowiskach będą się bawić całe rodziny. Pani Nauka to kobieta ukazująca jak precyzyjnym mechanizmem jest stacja i jak wszystko musi ze sobą współgrać.

12:30

Na naszej stacji – Wszystkie przybyłe na naszą stację dzieci i nie tylko, będą mogły zapoznać się od podszewki z pracą kolejarzy.

Poznamy między innymi:

• Jak wygląda kabina lokomotywy

• Jak wygląda praca maszynisty

• Zobaczymy jak wykonuje się manewry na stacji

• Jak działa zwrotnica

• Poznamy proste sygnały kolejowe

• Zobaczymy jak wygląda warsztat na kolei

 

14:45

Modelki na wybiegu – parada lokomotyw – Prezentacja lokomotyw używanych na Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Podczas prezentacji każdej lokomotywy lektor przybliża zainteresowanym historię, pochodzenie i dane techniczne. Nasze lokomotywy na torze zaprezentują się jak modelki na wybiegu. Będzie czas na to aby każdej się przyjrzeć i sfotografować ją.

16:00

Mistrzostwa drużyn parowozowych – Mistrzostwa drużyn parowozowych to rozgrywane na drezynach drużynowe zawody sprawnościowe. Każda drużyna ma za zadanie przewieźć wodę bez rozlewania, wsypać węgiel do pieca i musi to wykonać na czas. Dla najlepszej drużyny przygotujemy pamiątkowe dyplomy.

17:15

 

Zwiedzanie Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach – zwiedzanie z przewodnikiem

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top