EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

JAK DOKARMIAĆ PTAKI, ŻEBY IM NIE ZASZKODZIĆ?

3.12.2018

Wprawdzie zima jeszcze nie rozgościła się u nas na dobre, to już teraz warto przygotować się na nadchodzący sezon dokarmiania ptaków.

Mroźne miesiące to czas, kiedy ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka. Jednak zanim  zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się więcej na temat zasad.

Dokarmiając ptaki zimą należy pamiętać, aby robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach podczas całej zimy. Ptaki szybko przyzwyczają się do źródła pokarmu i zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich niebezpieczne.

Należy także czyścić karmniki z pozostałości ziarna i odchodów, dlatego dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu dobrym rozwiązaniem jest wywieszanie „ptasich pyz”.

Poza tym karmniki powinny mieć odpowiednią konstrukcję zapobiegającą zamakaniu karmy i rozdmuchiwaniu jej przez wiatr. Powinien także zapewniać możliwość łatwego lądowania i ucieczki w przypadku zagrożenia.

Ptaki wodne, czyli kaczki, kurki wodne i  łabędzie będą jadły ziarna zbóż, drobno krojone warzywa oraz kukurydzę. Nie należy ich dokarmiać pieczywem, gdyż może to prowadzić do chorób układu pokarmowego. Warto wiedzieć, że ptaki wodne powinny być dokarmiane tylko w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników

Natomiast bywalcy karmników – sikory, kosy kwiczoły, wróble, dzwońce, trznadle i dzięcioły – nie pogardzą surową, ale niesoloną słoniną, łuskanymi orzechami, ziarnami słonecznika, mrożonymi porzeczkami, aronią, owocami dzikiego bzu, suszonymi, drobnymi rodzynkami, płatkami owsianymi czy prosem.

Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Jeśli zostanie wywieszona słonina, to nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie. Nawet jeśli ptaki jej nie zjedzą trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała.

Należy pamiętać, aby absolutnie nie karmić ptaków produktami z solą, np. boczkiem, solonymi orzeszkami czy słonecznikiem, gdyż zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody pitnej.

Warto pamiętać, że dokarmianie można rozpocząć wraz z nadejściem zimy, czyli ujemnej temperatury i opadów śniegu. Zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalną migrację niektórych gatunków. Dokarmianie należy zakończyć wiosną, w okolicach kwietnia.

źródło: www.lasy.gov.pl

 foto: Magdalena Stępińska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska