10-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej, 30 kwietnia, świętowano w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej. Gościem specjalnym tej uroczystości był prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, który bardzo ciepło wyrażał się o naszej gminie: – Dla mnie Kuźnia Raciborska to fantastyczny teren, przede wszystkim piękne lasy, po których miałem nawet okazję jeździć konno. Pamiętam te dramatyczne chwile wielkiego pożaru sprzed 22 lat i jestem pod ogromnym wrażeniem jak pięknie to wszystko zostało odbudowane – stwierdził Jerzy Buzek. Dodał, że gminę warto również odwiedzić ze względu na piękne zabytki, głównie Zespół Klasztorno-Pałacowy. Wspomniał również o prężnie działających firmach, przede wszystkim RAFAMECIE znanym na wszystkich kontynentach producencie obrabiarek. – Trudno się nie zakochać w tym mieście i całej gminie. Mało jest miejsc z tak bogatą tradycją i ludźmi przywiązanymi do tej ziemi. Chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich mieszkańców. Tu się zawsze z przyjemnością przyjeżdża – zapewnił.
Były premier nie po raz pierwszy odwiedził bowiem Kuźnię. Uczestniczył m.in. w Pływadłach i debatach oksfordzkich. – W całym województwie śląskim jest tylko kilka podmiotów regularnie organizujących debaty oksfordzkie. To, że odbywają się one w Kuźni świadczy o tym, że wiecie jak ważne jest to, żeby ludzie mający różne zdania rozmawiali ze sobą. W takiej debacie każda ze stron musi umieć mądrze bronić swego stanowiska i z szacunkiem wypowiadać się o przeciwnikach. Tego uczy debata i to sprawia, że ludzie z różnych stron, pochodzący z różnych tradycji, dobrze czują się w Kuźni Raciborskiej – przekonywał eurodeputowany.
Zdaniem Jerzego Buzka gminy miejsko-wiejskie jak Kuźnia Raciborska mają przed sobą wielkie szanse. – Wiele ludzi decyduje się zamieszkać daleko od centrów przemysłowych czy handlowych, szukając spokoju. Ważne jest to, żeby w tych mniejszych miejscowościach tworzyć miejsca pracy. Są przewidziane środki na małe i średnie firmy, które będą do dyspozycji marszałka województwa, w kwocie ok. 15-18 mld zł. Szansą mogą też być takie działania jak tworzenie energetyki rozproszonej, izolacje budynków, wytwarzanie prądu na własne potrzeby z biogazu, geotermii lub słońca, budowa domów pasywnych, które nie potrzebują energii, które to inicjatywy Unia również finansuje. Te pomysły w takich miejscach jak Kuźnia Raciborska mogą się świetnie sprawdzić, jednak najważniejsze jest przekonanie młodych ludzi, że tu warto żyć i mieszkać – tłumaczył eurodeputowany.
Jerzy Buzek podczas spotkania z młodzieżą i kadrą nauczycielską opowiadał o korzyściach płynących z integracji z Unią Europejską, nawet jeśli trzeba ponieść jakieś koszty. Wspomniał m.in. o programach europejskich, które mają na celu walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi, a także o bezpieczeństwie wynikającym z obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny i uhonorowano jego zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Roksana Burda, drugie – Patryk Szymik, a trzecie – Natalia Brzeźniak. Poza pracami konkursowymi uczniowie przygotowali również drzewko z życzeniami dla Unii Europejskiej. Na zakończenie uroczystości Burmistrz Miasta Rita Serafin i Jerzy Buzek wspólnie dokonali nasadzenia pamiątkowego dębu cysterskiego.
{gallery}ZSO_Buzek_2014{/gallery}