EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Księżna Yorku z kluczem do serc

W dniu 13 lipca 2022r. naszą gminę kolejny raz odwiedziła Księżna Yorku Sarah Ferguson. Władze Gminy Kuźni Raciborskiej przekazały Księżnej, na ten wieczór i następne dni, symboliczny klucz do serc mieszkańców. Podkreśla on dobro, uśmiech, empatię oraz życzliwość, której wszyscy doświadczyli ze strony Księżnej Yorku. Klucz został wykuty w kuźni działającej na terenie kolejki wąskotorowej w Rudach.

 

Obecna wizyta związana była m.in. z 30-leciem przyjaźni księżnej Sary z dr Gabrielą Mercik. Z tej okazji księżna odwiedziła klinikę doktor Gabrieli, gdzie posadziła pamiątkową lipę, która miała również na cel upamiętnienie 70-rocznicy panowania królowej Elżbiety. Drugie drzewo upamiętniające nie tylko pobyt księżnej w Rudach, ale również jej szczególną relację z lokalną społecznością, zostało posadzone na skwerku przed halą sportową w Rudach. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Rudy mają już w swojej historii element związany z drzewami rodziny królewskiej. W Buku rośnie lipa zwana Lipą Wiktorii. Została posadzona przez księżną Wiktorię, która była córką królowej Anglii Wiktorii i księcia saskiego Alberta, a także żoną Fryderyka III Hohenzollerna, późniejszego cesarza niemieckiego i króla Prus. 26-letnia księżna Wiktoria gościła w Rudach w 1866 roku po śmierci dwuletniego syna Zygmunta. Pobyt w Rudach miał jej pomóc w wyjściu z traumy. Podczas spacerów po parku posadziła lipę na wzgórzu zwanym dzisiaj Wzgórzem Wiktorii. Możemy więc dumnie powiedzieć, że oprócz Lipy Wiktorii mamy również Lipę księżnej Sarah!

izyta Księżnej związana była z jej działalnością charytatywną na rzecz dzieci chorych na mukowiscydozę, pomocą dla dzieci z Ukrainy oraz jubileuszem przyjaźni z dr Gabrielą Mercik. Księżna spotkała się z dziećmi z Ukrainy przebywającymi w naszej gminie, mieszkańcami i gośćmi na herbatce w ufundowanym przez siebie namiocie. Turzanki, KGW Siedliska, Kuźniański Bartnik i pasieka Łazowscy przygotowali także smakołyki do spróbowania. Słodycze, napoje, popcorn, ciasteczka ufundowała Księżna. Radości ze spotkania, rozmów i wspólnych zdjęć nie było końca. Kolejny raz można było zobaczyć, że księżna potrafi się pochylić i poświęcić czas każdemu człowiekowi, a w sposób szczególny czyni to wobec dzieci i młodych ludzi.

 Wieczorem, na dziedzińcu opactwa, Księżna oraz zaproszeni Goście uczestniczyli w szczególnym koncercie. Koncert rozpoczęło salwą Bractwo Kurkowe z Raciborza. Na scenie wystąpił chór z Charkowa „Niezłomne głosy”, solistka Aleksandra Szmyd, AniKa Dąbrowska, Magdalena Bąk oraz siostry Skarupa: Natalia, Ala i Lidia. Księżna podarowała młodym ludziom czek na 14 000,00 £ na wyposażenie sali tyfloterapeutycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie organizowała głównie dr Gabriela Clinic a współorganizował MOKSiR oraz Urząd Miejski.

 

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie koncertu oraz namiotu, a szczególnie: strażakom z OSP Ruda Kozielska i Rudy, pani Ewelinie Maruszak z rodziną, panom Jarosławowi Wojcieszek i Michałowi Tomaszewskiemu za pomoc w transporcie i składaniu namiotu, panu Ryszardowi Belkiusowi za pomoc techniczną i panu Kamilowi Widenka za reagowanie w sytuacjach trudnych, bardzo dziękujemy.

{gallery}2022/ksiezna_yorku{/gallery}

Scroll to Top