EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

MOKSiR zaprasza na premierę filmu – „Śladem figur św. Jana Nepomucena po gminie Kuźnia Raciborska”

Już w najbliższą niedzielę, 5 czerwca o godz. 18:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultur, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego figurom św. Jana Nepomucena znajdujących się w naszej gminie.

Film, którego autorem jest Bartosz Kozina, przybliża nie tylko sylwetkę tego czeskiego kaznodziei, ale również historię powstania poszczególnych pomników, obrazów czy figur. Jest również próbą odpowiedzi na pytania, skąd wzięła się popularność oddawania czci Janowi Nepomucenowi na naszych ziemiach, symbolem czego są atrybuty świętego (krzyż, gałązka lub liść palmy, aureola złożona z pięciu gwiazd, czy palec przy ustach) oraz kto był autorem czy fundatorem rzeźby.

Przypomnijmy, że na terenie naszej gminy znajduje się w sumie 12 przedstawień św. Jana Nepomucena: po 3 figury znajdziemy w Kuźni i Rudach, 2 w Jankowicach oraz po jednej w Rudzie Kozielskiej, Budziskach, Rudzie i Turzu. W latach 90. XX wieku figurka świętego znajdowała się również w kaplicy w Siedliskach. Dziś jej tam nie ma, co nie znaczy, że zniknęła na zawsze. Ale to, gdzie znajduje się obecnie, będzie można dowiedzieć się już z filmu.
„Śladem figur św. Jana Nepomucena” to jednak nie tylko historia. To również piękne ujęcia otaczającej nas przyrody, a także ujmująca, barokowa muzyka (pomniki Nepomucenowi stawiano głównie w czasie, gdy w sztuce dominował barok). Film zawiera ponadto wiele archiwalnych zdjęć, które zostały udostępnione przez mieszkańców naszej gminy bądź też zostały wyciągnięte z kronik oraz folderów promujących gminę.

Niedziela, 5 czerwca 2016, godz. 18:00
Sala widowiskowa MOKSiR.
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top