EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

MUZYKA W STARYM OPACTWIE – 2013

MUZYKA W STARYM OPACTWIE – 2013
Wspólnota wiary i sztuki
XVIII cykl koncertów

„Kościół zawsze zabiegał o ozdobę i piękno Domu Bożego. Z tej racji wydawał odpowiednie przepisy, dzięki którym mogłaby być zachowana i coraz bardziej ujawniała się godność świętych budowli. Ponadto wiara i pobożność chrześcijan wiele przyczyniły się do tego, by wzniesione w ciągu wieków świątynie stały się piękniejsze i godniejsze. Również i Papieże obdarzali szczególnymi tytułami wyróżniające się spośród innych kościoły, wśród których od przeszło 100 lat wylicza się tytuł Bazyliki Mniejszej” (dekret Domus Dei 1968r.)

Godność tę w 2009 roku otrzymało również rudzkie Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej, co symbolicznie jeszcze bardziej pogłębiło duchowo-kulturową łączność szacownej cysterskiej świątyni z Rzymem i jego bazylikami większymi, z Janem na Lateranie oraz św. Piotrem – sercem Watykanu na czele.

Tytuł bazyliki to jednak nie tylko godność i przywileje. To również wezwanie do szczególnych zadań oraz obowiązek promieniowania życiem religijnym i duszpasterskim (DDI4). Trudno zaś sobie wyobrazić duszpasterstwo oderwane od kultury. I to kultury wysokiej, bo w tej właśnie dziedzinie obserwuje się dziś coraz większy deficyt, a w każdą powstałą lukę nachalnie wciskają się produkty masowe, czyli niewiele wymagające od twórców, a jeszcze mniej od odbiorców.

Festiwal „Muzyka w starym opactwie” nie zamierza ustępować pola i już po raz 18. w tym roku zaprasza  miłośników muzyki organowej (czasem podkreślonej innym akcentem) na koncertowe niedziele od maja do października (raz w miesiącu).

Dbałość o muzykę i śpiew w kościele zdobnym w tytuł bazyliki jest czymś nie tylko naturalnym, ale wręcz nakazanym. Dokument Domus Dei zaleca, by w świątyni o tej randze istniała schola kantorów i by szczególną troską otaczano śpiew zarówno gregoriański, jak i polifoniczny (DD I4b, II8). Przede wszystkim chodzi, oczywiście, o oprawę liturgii, jednak cóż piękniejszego nad uzupełnienie i pogłębienie muzycznych wrażeń duchowo-artystycznych popołudniowym koncertem?

Jeśli dodać do tego, że pierwotnie, jeszcze w starożytności, bazylika oznaczała salę ważnych zgromadzeń, czyli skupiała w sobie najważniejsze sprawy życia publicznego, rudzkie koncerty uzyskają dodatkowy aspekt – jako zgromadzenie ludzi wrażliwych na muzyczne piękno i otwartych na epifanie Boga w dziełach ludzkiego geniuszu i ludzkiej pracy nad pomnażaniem otrzymanych od Niego talentów.

Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach ma bardzo wiele do zaoferowania miłośnikom świętowania niedzieli po Bożemu. Festiwalowe koncerty mogą stać się godnym tego świętowania uwieńczeniem. Ad majorem Dei gloriam i ku ubogaceniu własnej duszy.

Ks. Prałat Bogdan Kicinger
Organizator koncertów

Wykonawcy tegorocznych koncertów:

26.05.2013    Dyplomanci Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. w Gliwicach,
23.06.2013    Brygida Tomala – organy (Babice – Katowice)
21.07.2013    Marek Fronc – organy (Legnica)
25.08.2013    Stanisław Pielczyk – organy (Raszczyce – Katowice)
22.09.2013    Mariola Brzoska – organy (Zawada Książęca – Gliwice)
20.10.2013   Zespół Kameralny Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberoku (Słowacja): Miriam Žiarna – sopran;   Blanka Pavlovičowá – skrzypce Rastislav Adamko – skrzypce; Zuzana Zahradniková – pozytyw

Koncerty odbywać się będą w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach o godzinie 17.00

O godz. 16.00 natomiast celebrowana jest Msza Święta.

Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków budżetowych Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Honorowy patronat :
Ordynariusz Diecezji Gliwickiej – JE Ks. Biskup Jan Kopiec

Starosta Raciborski – Adam Hajduk

Patronat medialny:

Gliwicki Gość Niedzielny, Diecezjalne Radio „PLUS”, Nowiny Raciborskie, Informator Gliwicki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska