EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Nagrody starosty raciborskiego dla dwóch przedstawicieli gminy Kuźnia Raciborska

W niedzielę 24 marca w restauracji Rege w Bieńkowicach odbyła się uroczysta gala wręczenie nagród starosty raciborskiego w dziedzinie kultury Mieszko AD 2023. Z wielką radością informujemy, że wśród laureatów znalazło się dwóch mieszkańców naszej gminy: Grzegorz Tomasiak, który został laureatem w kategorii Twórczość Artystyczna oraz Krzysztof Kopeć – nagrodzony w kategorii Ochrona Kultury.

Grzegorz Tomasiak to mieszkaniec Rud oraz pracownik Starego Opactwa w Rudach, gdzie m.in. kieruje galerią sztuki. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  w 2023 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest twórcą łączącym wiele dyscyplin artystycznych takich jak malarstwo, grafika, rzeźba, projektowanie graficzne, fotografia cyfrowa i edukacja artystyczna, ale słynie głównie z tworzenia współczesnych ikon, wykorzystując tradycyjne ikonopisanie z nowoczesnymi technologami. Jest twórcą pojęcia „ikonokodów”. W czasie odbioru nagrody podkreślił, iż bardzo docenia otrzymane wyróżnienie, które z pewnością pozwoli mu na dalszy rozwój artystyczny. Podziękował również Romanowi Oberajowi – prezesowi Uniwersytetu III Wieku w Rudach, który był wnioskodawcą nagrody.

 Krzysztof Kopeć to mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach – Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Za swoją działalność został wyróżniony odznaką za zasługi dla rozwoju turystyki przez Marszałka Województwa Śląskiego, który dostrzegł i docenił pozytywne zmiany jakie przeszła w czasie jego kadencji kolejka wąskotorowa w Rudach, stając się rozpoznawalną marką turystyczną nie tylko na terenie powiatu raciborskiego, ale całego województwa śląskiego. Kapituła dostrzegła też innowacyjną działalność kolejki w postaci realizacji autorskich programów edukacyjnych dedykowanych dzieciom i młodzieży. W czasie odbioru statuetki dyrektor Kopeć podkreślił, że nagrodę traktuje jako docenienie pracy całej załogi oraz gminy Kuźnia Raciborska, która stwarza warunki rozwoju kolejki m.in poprzez pozyskiwanie środków z funduszy europejskich. Nawiązał również do swojego poprzednika śp. Jarosława Łuszcza, który z ogromną pasją i oddaniem przywracał kolejkę do życia. Podziękował również swojej żonie za miłość, wsparcie i wyrozumiałość, że więcej czasu spędza na kolejce niż w domu.

W uroczystości brał udział burmistrz miasta Paweł Macha, który z dumą składał gratulacje obydwu wyróżnionym:

– Jestem dumny, że spośród czwórki nagrodzonych, dwóch to mieszkańcy naszej gminy. Talent plastyczny pana Grzegorza Tomasiaka nie wymaga reklamy, miałem okazję podziwiać jego prace, dostrzegam też jego zaangażowanie w działalność i rozwój Starego Opactwa w Rudach. Cieszy mnie też nagroda dla pana Krzysztofa Kopcia, który z pasją i oddaniem prowadzi naszą kolejkę wąskotorową. Osobiście podpisałem się pod wnioskiem i cieszę się, że zaangażowanie gminy Kuźnia Raciborska w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju turystyki znalazło uznanie w szerszym kręgu osób.   

Zdjęcia: archiwum prywatne Laureatów

Scroll to Top