EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Niecodzienna wizyta

Burmistrz Paweł Macha wraz ze swoją zastępczynią Sylwią Brzezicką-Tesarczyk odwiedzili w dniu wczorajszym rodzinę państwa Abdulhameeda Al-Sultana i Ahlam Al-Barawi, którzy wraz z czwórką dzieci zamieszkali z początkiem tego roku w Rudach. W wizycie brała również udział Anna Mainusz – kierownik Referatu Edukacji, Sportu i Promocji oraz Adrian Plura – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach, do której uczęszcza trójka dzieci.  Rodzina trafiła do Rud z Jemenu, który musiała opuścić ze względu na trwającą tam wojnę domową. Pan Abdulhameed studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie ukończył studia doktoranckie. 

Wizyta władz gminy miała charakter kurtuazyjny, ale burmistrz chciał również poznać bliżej nowych mieszkańców gminy oraz ich potrzeby. Trójka dzieci: Mohammed, Muna oraz Omnya są trojaczkami, które po feriach zimowych rozpoczęły naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej w Rudach. Największym wyzwaniem jest dla nich nauka języka polskiego. Dyrektor szkoły przekazał, iż pomimo krótkiego okresu nauki, na dodatek przerwanego przez epidemię koronawirusa, dzieci robią duże postępy w nauce, bo coraz więcej rozumieją po polsku oraz potrafią się już komunikować. Jest to efektem zarówno udziału dzieci w zdalnym nauczaniu jak i dużego wsparcia ojca, który w czasie studiów opanował język polski i współuczestniczy w procesie edukacyjnym dzieci. Żona pana Abdulhameeda również uczy się języka polskiego. Na wizytę gości przygotowała jemeńskie ciastka i wypieki.

Wizyta przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze. Rodzina podkreślała, że znalazła w Rudach bardzo przyjaznych i otwartych ludzi, wśród których są ich przyjaciele, dzięki którym znaleźli się w Polsce. Również dzieci bardzo dobrze czują się w szkole, pomimo bariery językowej czują akceptację i serdeczność.

 

{gallery}2020/wizyta{/gallery} 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska