EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Projekt „Odra- rzeka, która łączy” rozpoczęty !

29 maja br. w miejscowości Odr (Czechy) rozpoczął się projekt realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej i szkołę partnerską w miejscowości Odry / Czechy.

 

Uroczystego otwarcia rajdu dokonał Burmistrz Miasta Odry Libor Helis, Burmistrz Miasta Kuźni Raciborska Paweł Macha, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej Kinga Apollo oraz dyrektor Szkoły w Odry Josef Hladný.

Gimnazjaliści z obu szkół wyruszyli w ponad 900 km wyprawę rowerową. Start rozpoczęto u źródeł rzeki Odry. Zanim rowerzyści ruszyli w trasę mogli ze swoimi koleżankami i kolegami z obu szkół zwiedzić tereny strefy wojskowej otaczającej źródła Odry w Czechach.

Stronę polską reprezentują : Patryk Ogonowski, Michał Mróz, Daniel Mirski i Cezary Żaczek oraz dwaj opiekunowie – Wojciechem Gdeszem i Andrzejem Mikieką.

Projekt opiera się o młodzieżową wyprawę rowerową wzdłuż rzeki Odry, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa pn. „Przekraczamy granice”.

Trasa będzie wiodła przede wszystkim szosą, ale nie zabraknie dróg typowo rowerowych. Prócz samej jazdy rowerem, co jest bardzo atrakcyjne, ważna jest integracja z uczniami innego kraju. Poznanie ich zwyczajów i kultury.

Oprócz wymiaru turystycznego, wyprawa ma też charakter edukacyjny. – Jednym z naszych celów jest promocja rzeki Odry oraz ścieżek rowerowych. W trakcie wyprawy czekają uczestników również ważne spotkania w magistracie we Wrocławiu, Nowej Soli i w Szczecinie, podczas których jako uczniowie ZSO i mieszkańcy Gminy Kuźnia Raciborska będą zachęcać do turystyki rowerowej i budowania ścieżek.

 

Rowerzyści swój rajd zakończą 6 czerwca w Szczecinie. Każdego dnia pokonają ponad 100 km.

Koordynatorem projektu jest nauczyciel ZSO w Kuźni Raciborskiej Wojciech Gdesz.

{gallery}Odra_rzeka_ktora_laczy{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska