EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Projekt „Odra-rzeka, która łączy”

29 maja rusza kolejny projekt realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej i szkołę partnerską w miejscowości Odry w Czechach.

 

Gimnazjaliści z obu szkół wyruszą w ponad 900 km wyprawę rowerową.

Stronę polską reprezentować będą : Patryk Ogonowski, Michał Mróz, Daniel Mirski i Cezary Żaczek wraz z dwoma opiekunami – Wojciechem Gdeszem i Andrzejem Mikieką.

Nowy projekt, którego motywem przewodnim znów są rowery, jest projektem opierającym się o młodzieżową wyprawę rowerową wzdłuż rzeki Odry. Projekt „Odra – rzeka, która łączy” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa pn „Przekraczamy granice”. – Chodzi o to, by nauczyć się przekraczać pewne bariery, zwłaszcza że zarówno młodzież z Kuźni, jak i ze szkoły w Odrach od kilku miesięcy żyje ze sobą w przyjaźni, a teraz wspólnie przejedzie wzdłuż jednej z najdłuższych rzek – mówi koordynator projektu Wojciech Gdesz.

Trasa będzie wiodła przede wszystkim szosą, ale nie zabraknie dróg typowo rowerowych. Jakie są oczekiwania młodzieży w związku z tak niecodzienną wyprawą? – Prócz samej jazdy rowerem, co jest bardzo atrakcyjne, ważna jest integracja z uczniami innego kraju. Poznanie ich zwyczajów i kultury – mówi Daniel Mirski, który jest wielkim miłośnikiem rowerowych wycieczek. Najdłuższy dystans, jaki o tej pory przebył za jednym razem wynosił około 100 km.

Długie trasy ma za sobą również czwarty z uczestników nadodrzańskiej wyprawy. W co – jego zdaniem – powinien więc być wyposażony rower na tak daleki wyjazd? – Sprawne przerzutki, by łatwiej poruszać się w terenie, bardzo dobre hamulce oraz opony. Także sam rower musi być wymiarowo dobrany do osoby, która będzie się nim poruszać – podkreśla Cezary Żaczek.

Oprócz wymiaru turystycznego, wyprawa ma też charakter edukacyjny. – Jednym z naszych celów jest promocja rzeki Odry oraz ścieżek rowerowych. Mija rok od czasu, kiedy prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która pozwala wytyczać ścieżki rowerowe po wałach. Jedziemy więc na taką wyprawę, która ma mieć też charakter rekonesansu, jak to wygląda w poszczególnych gminach. Tam, gdzie takich rozwiązań nie ma, będziemy promować wytyczanie takiej trasy, gdyż ideą tego typu przedsięwzięcia jest budowa międzynarodowej trasy rowerowej wzdłuż Odry – od jej źródeł aż do ujścia – tłumaczy Wojciech Gdesz. – W trakcie wyprawy czekają nas też ważne spotkania. Jesteśmy już umówieni na rozmowę w magistracie we Wrocławiu, Nowej Soli i w Szczecinie, podczas których jako uczniowie ZSO i mieszkańcy tej gminy zachęcać będziemy do turystyki rowerowej i budowania ścieżek – dodaje nauczyciel z kuźniańskiego gimnazjum.

 

Rowerzyści swój rajd rozpoczną 29 maja w Odrach, a zakończą 6 czerwca w Szczecinie. Każdego dnia pokonają ponad 100 km. Patronem wyprawy jest nasz portal, na którym każdego dnia ukazywać się będą krótkie relacje z rowerowej wyprawy. Tymczasem uczniom oraz ich opiekunom życzymy szczęśliwej drogi i niezapomnianych wrażeń.

 

 Materiał o projekcie na stronie ZSO Kuźnia Raciborska

Bartosz Kozina

{gallery}Odra_rzeka_ktora_laczy{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska