EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Przez rowery i narty – bliżej siebie

19 luty 2015 r. przedstawiciele Gminy Kuźnia Raciborska uczestniczyli w spotkaniu w partnerskim mieście Odry w Republice Czeskiej.

Podczas wizyty władze Gminy odwiedziły również młodzież z Gminy Kuźnia Raciborska, która w tym czasie przebywała w miejscowości Odry w ramach projektu „Przez rowery i narty – bliżej siebie”.  Realizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej i Zespół Szkół im. Komenskiego z Odry.

30-osobowa grupa uczniów ZSO w Kuźnia Raciborskiej, spędziła na obozie narciarskim na terenie partnerskiego miasta Odry w Republice Czeskiej kilka dni w ramach drugiej odsłony projektu „Przez rowery i narty – bliżej siebie”. Finansowany był on w oparciu o Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska Euroregionu Silesia. Opiewał na łączną kwotę 15 802, 22 EURO.

Opiekę nad uczniami pełnili Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Wojciech Płachciak oraz Wojciech Gdesz.

W ciągu pięciu dni młodzież wzięła udział w 30-godzinnym kursie narciarskim, prowadzonym przez 6 doświadczonych, licencjonowanych instruktorów narciarskich. Znakomity sprzęt, świetnie przygotowane trasy o zróżnicowanym charakterze, doskonale wyciągi – wszystko to pozwoliło udoskonalić lub poznać tajniki jazdy na nartach.

Po kilku dniach narciarscy debiutanci mogli stanąć do szlachetnej sportowej rywalizacji. Zamienili się w zawodników, rywalizujących w slalomie i zjeździe. Emocje jak na Pucharze Świata. Profesjonalny sprzęt do pomiaru czasu, oprawa i marzenia, aby zostać mistrzem.

Poza nartami młodzież uczestniczyła w zajęciach na basenie, hali sportowej, opracowywała słownik czesko-polsko-angielski, dotyczący tematyki narciarskiej. Zwiedziła rodzinny dom J. G. Mendla, twórcy praw genetyki, wystawę grafik A. Hrabala.

Wspomnienia młodzieży z pobytu w Czechach.  

Krzysztof: ” Obóz narciarski w Odry był niesamowity. Każdy z nas poznał wielu ciekawych i fajnych ludzi.”

Natalia M: „Bardzo podobało mi się w Czechach. Spędziłam tam czas jeżdżąc na nartach wraz z innymi kolegami i koleżankami. Cieszę się, że mogłam tam pojechać i dobrze się bawić”.

Michaela i Wiktoria: ” Cóż możemy powiedzieć… było super, świetnie i cudownie. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi i dobrze się bawiłyśmy. Naszym marzeniem jest ponowny wyjazd do Odry. Bardzo podobała nam się miejscowość i tęsknimy za naszymi rówieśnikami. Podczas pobytu wielu z nas nie tylko nauczyło się jeździć na nartach, pokonało strach i samych siebie, ale także zawarliśmy wspaniałe przyjaźnie, które będziemy pielęgnowali i utrzymywali”.

Michał M: ” jestem zachwycony pobytem w Odry i całym obozem narciarskim. Cała wycieczka była świetnie zorganizowana i wszystko było dopięte na ostatni guzik. Plan zajęć był różnorodny i każdy znalazł coś dla siebie. Nikt nie mógł narzekać na nudę, ponieważ spędzaliśmy czas z rówieśnikami z pobliskiej szkoły, z którymi – jak myślę  – nie tylko ja mile spędziłem czas. Od poniedziałku do piątku wiele godzin spędziliśmy na stoku narciarskim. O godz. 8:30 miała miejsce rozgrzewka, a od 9:00 ruszały wyciągi i rozpoczynało się szkolenie narciarskie. Gdy po raz pierwszy jechałem na mały stok myślałem, że nigdy nie nauczę się jeździć na nartach. Jednak dzięki świetnym instruktorom każdy z nas może pochwalić się tym, że jeździ na „Lyzach”. Dzięki pomocy czeskich instruktorów szybko zacząłem jeździć i podejmowałem coraz to większe wyzwania zjeżdżając z coraz wyższych stoków. Późne popołudnia także były zorganizowane bardzo różnorodnie, jednym razem jechaliśmy do aqua parku, innym razem do muzeum „ojca genetyki” J.Mendla, lub tworzyliśmy słowniki obrazkowe w szkole, czy też braliśmy udział w warsztatach tanecznych. Biorąc pod uwagę tak napięty plan  trudno było znaleźć dodatkowy czas na odpoczynek. Cała wycieczka bardzo mi się podobała i z pewnością chciałbym tam wrócić, a wspomnienia na długo pozostaną w mej pamięci”.

Karolina L: „Najbardziej na obozie narciarskim w Odry podobała mi się atmosfera między ludźmi. Nasi czescy przyjaciele są mili, sympatyczni i przyjacielscy. Fajnie, że mimo innego języka potrafiliśmy się dogadać. Codzienna jazda na nartach była męcząca, ale zarazem świetna.!!! Dzięki instruktorom w ciągu pięciu dni umieliśmy już dobrze jeździć na nartach. Mieliśmy bardzo napięty plan, ale cieszę się bardzo, że wzięłam udział w tym projekcie. Dziś wiem, że pojadę tam jeszcze raz!’

 

Natalia S: „Na obozie narciarskim w Odry najbardziej podobała mi się atmosfera panująca wśród uczestników obozu. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Wszystkie zajęcia były świetnie zorganizowane. Kadra i instruktorzy byli niezwykle mili i potrafili świetnie wytłumaczyć każdą technikę jazdy na nartach. Zajęcia na stoku były prowadzone bardzo profesjonalnie i uwzględniały umiejętności i możliwości każdego uczestnika. Wszyscy obecni na obozie nauczyli się jeździć. Każdy z nas czuł się jak w domu. Nasi czescy przyjaciele byli uśmiechnięci, pomocni i sympatyczni. Pomimo tego,że dzielił nas język, to wszyscy umieliśmy się świetnie dogadać. Ten projekt był moim zdaniem w 100% udany i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli brać udział w innych projektach tego typu.” 

{gallery}odry2015{/gallery}    

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska