EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Rzeka Ruda zwyciężyła w internetowym konkursie RZEKA ROKU 2015

Rzeka wijąca się wśród sosnowych lasów województwa, oczarowała ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów. Do konkursu „Rzeka Roku 2015” została zgłoszona przez Urząd Miasta Rybnik.

 

Rudą upodobali sobie kajakarze. Spływ kajakowy rozpoczynają się tuż poniżej zapory nigdy nie zamarzającego Jeziora Rybnickiego, a kończą w Kuźni Raciborskiej. Na tym odcinku Ruda przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich.

„Jesteśmy dumni z faktu, że Ruda zwyciężyła w 3. edycji konkursu Rzeka Roku 2015. Cieszymy się, że mogliśmy się pochwalić w całej Polsce tą cenną przyrodniczo i społecznie rzeką. Inicjatywa była także szansą na zainteresowanie mieszkańców środowiskiem naturalnym w ich najbliższym otoczeniu oraz do mobilizacji, by zrobić coś razem, jako lokalna wspólnota. Tak dobry wynik uzyskaliśmy dzięki pomocy wielu środowisk promujących przedsięwzięcie, współpracy z okolicznymi samorządami, zaangażowaniu urzędników, uczniów rybnickich szkół, firm, harcerzy z drużyny wodniackiej (którzy zorganizowali na miejskim rynku happening zachęcający do głosowania), firmy „Aktywni” organizującej spływy kajakowe, lokalnych mediów i wielu innych osób. Spory wkład wnieśli też mieszkańcy dzielnic, na terenie których Ruda przepływa. Wszystkim, którzy glosowali na Rudę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Rybnika.” – mówi Agnieszka Skupień Asystent Prezydenta Miasta Rybnik.

Na drugim miejscu uplasował się Kanał Bydgoski, zdobywając 5179 głosów. Trzecie miejsce zajęła rzeka Bystrzyca, zdobywając 1415 głosów.

 Do konkursu organizowanego przez Klubu Gaja zgłoszono jeszcze dwie rzeki z terenu województwa śląskiego. Czarna Przemsza zajęła 8 miejsc (otrzymała 162 głosy) oraz Mała Panew (10 miejsce – 78 głosów).

 

 Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę w 1492 miejscach w Polsce, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk.

 

 Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę.

 

 

  Materiał pochodzi ze strony www.slaskie.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top