EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Sukces uczniów rudzkiego gimnazjum

Duży sukces odniosła drużyna Gimnazjum w Rudach w wojewódzkim finale XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Drużyna w składzie: Zofia Fuchs, Aleksandra Łukanowska, Agata Kalemba oraz Szymon Kalemba już na etapie parkowym tego konkursu, który odbywał się w styczniu w ośrodku edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Rudach, zajęła pierwsze miejsce, pokonując drużyny nie tylko z powiatu raciborskiego, ale i z Rybnika, Żor oraz Gliwic. Zostali tym samym zakwalifikowani do kolejnego etapu konkursu – finału wojewódzkiego, który odbył się w ubiegły czwartek (4 IV 2013 r.) w Będzinie w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się bogatą wiedzą przyrodniczą i ekologiczną oraz znajomością fauny i flory parków krajobrazowych Polski. W konkursie wzięło udział sześć drużyn – zwycięzców poprzednich etapów z całego województwa śląskiego. Oprócz drużyny rudzkiego gimnazjum reprezentującego Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich w finale w Będzinie udział wzięły:

Gimnazjum Nr 1 w Łazach – Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Zespołu Szkół w Lubecku – Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą

Zespołu Szkół w Gilowicach – Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce – Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Zespołu Szkół Nr 7 w Przyborowie – Żywiecki Park Krajobrazowy

Pośród tej mocnej konkurencji przedstawiciele Gimnazjum w Rudach zdobyli ponownie pierwsze miejsce. Zwycięstwo było dość spektakularne, gdyż przewaga nad drugim miejscem w konkursie wyniosła ponad 50 punktów (do zdobycia było łącznie 200 punktów). Indywidualnie w całym konkursie pierwsze miejsce zajął Szymon Kalemba, tuż za nim była jego siostra Agata Kalemba – z jednym punktem mniej. Pani Bożena Giemza – nauczycielka biologii, która nie pierwszy raz przygotowywała gimnazjalistów do kolejnych edycji tego konkursu nie ukrywa dumy, ale i zaskoczenia:

– Moi uczniowie są w większości dopiero w drugiej klasie gimnazjum, zazwyczaj przygotowywałam do tego konkursu uczniów klas trzecich, którzy mają już większą ogólną wiedzę z zakresu biologii i ekologii. Konkurencja zawsze jest bardzo duża. Tym bardziej się cieszę, że Zosia, Ola, Agata oraz Szymon zaskoczyli mnie tak miło wygrywając prestiżowy etap wojewódzki.

Obecnie trwają przygotowania do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się około 20 maja w Toruniu. Gimnazjaliści z Rud będą tam reprezentować nie tylko Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, ale również całe województwo poprzez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie.

 

ZSO Rudy

{gallery}ZSO_2013{/gallery}

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top