07.02.2022 r.
Zmiany w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”!
———————————————————————————————————————–
Trwa nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”!
Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.
Dla kogo jest program Czyste Powietrze??
Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacje są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW).
W tut. Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej zlokalizowany jest punkt przyjmowania wniosków programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Zainteresowani mieszkańcy Gminy Kuźnia Raciborska
(po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na termin wizyty)
mogą uzyskać pomoc pracownika w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”:
Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa (pok. 16)
Tel. 32-419-14-17 wew. 131 (Inspektor ds. ochrony środowiska, Pani Nikol Kawalec)
W Programie obowiązują dwa poziomy dofinansowania:
1. Podstawowy poziom dofinansowania – dotacja do 30% kosztów kwalifikowanych
- dochody roczne wnioskodawcy nie mogą przekroczyć 100 000 zł
2. Podwyższony poziom dofinansowania – dotacja do 60% kosztów kwalifikowanych
- dla wnioskodawców, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwie domowym nie przekracza:
– 1.564 zł w gospodarstwie wieloosobowym;
– 2.189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
Dla osób uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania wydawane są zaświadczenia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej (MOPS), wymagane do złożenia wniosku.
Każdego roku następuje przerwa w wydawaniu zaświadczeń o dochodach dla osób fizycznych. Wydawanie dokumentu wstrzymane jest od 1 sierpnia do dnia publikacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego obwieszczenia o podatku rolnym, jednak nie później niż do 23 września.
Program przewiduje dofinansowania na:
- źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż;
- instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła;
- instalację fotowoltaiczną;
- ocieplenie przegród budowlanych;
- stolarkę drzwiową i okienną;
- dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).
Program daje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
Wnioski o dofinansowanie można składać również bezpośrednio w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w terminie do 30 czerwca 2027 r.
Od dnia 06.07.2021 r. uruchomiony został nabór ciągły wniosków o dofinansowanie dla formy dofinansowania jaką jest dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, w ramach Programu będzie można złożyć wyłącznie w bankach które przystąpiły do jego wdrażania.
Lista banków udzielających kredytu objętego dofinansowaniem w ramach Programu opublikowana jest na stronie internetowej WFOŚiGW w Katowicach https://www.wfosigw.katowice.pl/lista-bankow-ktore-w-ramach-programu-czyste-powietrze-prowadza-nabor-wnioskow-o-dotacje-na-czesciowa-splate-kapitalu-kredytu-bankowego.html i będzie podlegała bieżącej aktualizacji.
Aktualna lista banków to:
1. Alior Bank SA (od 6 lipca 2021 r.)
2. Bank Ochrony Środowiska S.A. (od 6 lipca 2021 r.)
Przypominamy! To banki udzielają informacji o Programie oraz na podstawie danych przekazanych przez wnioskodawców, wypełniają wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału udzielonego przez siebie kredytu.
Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu przyjmowane w bankach przekazywane są do WFOŚiGW zgodnie z lokalizacją budynku/lokalu mieszkalnego objętego wnioskiem w celu ich rozpatrzenia oraz podjęcia decyzji o dofinansowaniu.
Część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, realizowanej za pośrednictwem wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Najważniejsze zmiany to:
– rozpoczęcie przedsięwzięcia (w przypadku wniosków składanych w wfośigw: do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku; w przypadku banków: od daty złożenia wniosku),
– okres realizacji (wfośigw: 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku; bank: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku),
– rozliczenie wniosku (wfośigw: maksymalnie w trzech częściach; bank: rozliczenie całości po zakończeniu przedsięwzięcia).
Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.
Więcej informacji można również znaleźć na stronach Programu Czyste Powietrze
https://portal.wfosigw.katowice.pl/strona-glowna-programu
https://portal.wfosigw.katowice.pl/wymagana-dokumentacja
https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/