EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Uroczyste nasadzenie Dębu w Rudach

25 czerwca o godzinie 11.00 w parku przy Zespole Klasztorno – Pałacowym w Rudach odbyło się uroczyste posadzenie jednego z potomków Dębu „Cysters”.

Zasadzenia dokonała Burmistrz Miasta Rita Serafin wraz z ks. Janem Rośkiem – Dyrektorem Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach, Leśniczym Tomkiem Pacia z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Władysławem Gumieniakiem – wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Raciborskiego oraz Adrianem Plurą – dyrektorem ZSO w Rudach. Na pamiątkę tego wydarzenia została zamontowana pamiątkowa tablica informująca o pochodzeniu sadzonki, a także organizatorach akcji. Elementem uroczystości było także wypuszczenie przez młodzież uczestniczącą w uroczystości 100 balonów z logo Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.

Akcja sadzenia dębów została zainicjowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, któremu obecnie przewodniczy Rita Serafin – Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska, a patronat honorowy nad akcją objął ojciec dr Piotr Chojnacki OCist., Opat Prezes Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego. Pomysłodawcami zebrania żołędzi z najstarszego dębu „Cysters” byli pracownicy Starego Opactwa w Rudach oraz leśnicy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, którzy podjęli się zadania wyhodowania sadzonek w Szkółce Kontenerowej w Nędzy. Pierwsze 24 sadzonki zostały podarowane i wraz z certyfikatami przekazane Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Gmin Cysterskich. Dzięki temu w 24 miejscach na Szlaku Cysterskim w Polsce w tym samym dniu zostały posadzone młode dąbki.

Stowarzyszenie powstało w 2007 roku i działa jako forma współpracy samorządów na rzecz ochrony dziedzictwa cysterskiego w Polsce, wymiany doświadczeń w tym zakresie, inicjowania działań promocyjnych oraz wspomagania wszelkich inicjatyw propagujących ideę cysterską. Obecnie Stowarzyszenie liczy 23 członków zwyczajnych, 4 wspierających oraz 3 członków honorowych. 

Z powodu niekorzystnej aury, część oficjalna odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych gminy Kuźnia Raciborska oraz przedstawiciele nadleśnictwa.

Sadzonki posadzone w 24 miejscach w Polsce pochodzą z dębu „Cysters” nazwanego tak przez leśników z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, który stał się ikoną przyrody parku w Rudach. Bez wątpienia jest też najstarszym mieszkańcem Rud. W pierwszych latach XXI wieku nieopodal Cystersa posadzono najpierw Dąb Benedykta XVI (2005r.), później Dąb Jana Pawła II (2007r.) oraz Dąb biskupa Jana Wieczorka (2011r.) i wreszcie Dąb Franciszka (2013r.). Z inicjatywy księdza Jana Rośka, dyrektora Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach, powstała Aleja Dębów Papieskich. Jedyna taka w Polsce. Ale u zarania tego pomysłu był Cysters. To on wciąż nadaje ton i wyznacza przyrodnicze standardy w parku nad Rudą.

 

Żołędzie zebrane z tego dębu dały początek młodym dąbkom – potomkom Cystersa. Na terenie Leśnej Szkółki Kontenerowej w Nędzy, leśnicy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie wyhodowali drzewka, które wczoraj trafiły na Szlak Cysterski w Polsce.

 

  

Certyfikat sadzonki posadzonej w Rudach strona 1

 

 Certyfikat sadzonki posadzonej w Rudach strona 2

 {gallery}dab2014{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska