EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Uroczystości przy Dębie Katyńskim

Tegoroczna dziewiąta uroczystość przy Dębie Katyńskim miała wyjątkową oprawę nie tylko dlatego, że udział wzięło wojsko ale również rodzina pułkownika Hugona Mijakowskiego, pani Anna  i Bogdan Mijakowscy.

W dniu uroczystości zaproszeni goście spotkali się z władzami miasta Burmistrzem Pawłem Machą i zastępcą Gabrielą Tomik , a następnie udali się do Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej.

Po spotkaniu z dyrektor Szkoły Kingą Apollo, goście udali się na zajęcia z uczniami klas szóstych, gdzie goście przedstawili życiorys pułkownika Mijakowskiego. Uczniowie pod kierunkiem Wojciecha Gdesza z pozyskanych informacji o pułkowniku utworzą informację na stronie internetowej szkoły.

Kolejnym puntem dnia było zwiedzenie Gminy Kuźnia Raciborska. Państwo Mijakowscy odwiedzili Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach, kaplice św. Marii Magdaleny znajdujący się w lasach rudzkich, Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach.

Ostatnim punktem dnia był uroczysty Apel Poległych na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej przy Dębie Katyńskim podczas którego zaproszeni goście  w tym Anny i Bogdan Mijakowscy władze miejskie i powiatowe, służby mundurowe, uczniowie, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy upamiętnili zamordowanego w Katyniu płk. Hugona Mijakowskiego i oddali hołd ofiarom pomordowanym na Wschodzie.

W tym roku wartę wystawiły: 6. Batalion Powietrzno-Desantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic, Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Śląski Oddział Straży Granicznej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach – Zakład Karny Racibórz. Asystę Honorową reprezentował 6. Batalion Powietrzno-Desantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic i Komenda Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Oprawę muzyczną uroczystości pełniła Orkiestra Wojskowa w Bytomiu. Dowódcą uroczystości był kpt. Mariusz Kamiński.

Na zakończenie uroczystości komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku ppłk Andrzej Sygulski poinformował zebranych, że obecny wśród uczestników 95-letni ppor. Stanisław Leśko decyzją szefa Ministerstwa Obrony Narodowej został podniesiony do rangi porucznika Wojska Polskiego.

 źródło: tylkokuznia.info

{gallery}2017/dab_katynski{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska