EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

W Gliwicach odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Różni ich wiele – łączy jedno wspólna pasja i chęć służenia ojczyźnie. Blisko 60. „terytorialsów” złożyło dziś w Gliwicach Przysięgę Wojskową.  To druga przysięga wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

 W sumie w województwie śląskim służy ecnie ponad 260 żołnierzy WOT. Ponad 50 % z nich jest między 31 a 40 rokiem życia. Średnia wieku to 33 lata. Wśród nich są między innymi górnicy, leśnicy, taternicy i tancerze

Przez ostatnie 16 dni poświęcając swój prywatny czas uczestniczyliście w bardzo intensywnym szkoleniu wojskowym, w trakcie którego Wasze postanowienie, aby zostać żołnierzem było poddawane próbie. – powiedział podczas uroczystej Przysięgi Wojskowej, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Jak zaznaczył, to dopiero początek ich służby a przed nimi stoją kolejne wyzwania.

Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi, być może jeszcze cięższe, spowodują, że to co dziś wydaje Wam się trudne za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da Wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę jak wiele jeszcze musicie się nauczyć. – mówił do żołnierzy płk Białas.

W uroczystej przysiędze wziął udział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał dywizji, Wiesław Kukuła, który odczytał list Ministra Obrony Narodowej.

– Stajecie się kontynuatorami działa bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy na przestrzeni wieków bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju – czytamy w liście, ministra Mariusza Błaszczaka.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. W 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się już dwa szkolenia podstawowe tak zwane „szesnastki” i wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku i składały przysięgę.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się
w Katowicach.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. 

Źródło: 13 BSOT

fot. DWOT

{gallery}2018/wot{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska