EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

W Kuźni Raciborskiej powstanie nowy zakład przemysłowy

Coberg – taką nazwę ma nosić zakład, który powstanie na czterohektarowym obszarze inwestycyjnym zlokalizowanym pomiędzy ulicami Nowy Świat i Staszica w Kuźni Raciborskiej. Jeszcze w tym roku wybudowana zostanie pierwsza hala, produkcja ma ruszyć w przyszłym roku. Pracę na początek może w nim znaleźć około 50 osób.

 

Inwestorem jest spółka Coberg, której prezesem jest Piotr Czech. Jest on również współwłaścicielem firmy Hermon, która ma swoją siedzibę w Raciborzu. Spółka istnieje już 26 lat i zajmuje się zlecaniem produkcji oraz dystrybucją części zamiennych do maszyn rolniczych i samochodów ciężarowych.

Przedsiębiorstwo, które powstanie w Kuźni nie będzie jakimś novum, bowiem od 2009 r. wyrób specjalnych urządzeń mechanicznych realizowany był za granicą. W związku z korzystnym zakupem terenu pod inwestycję, zakład, w którym produkowane będą przekładnie do maszyn rolniczych, został przeniesiony do Kuźni Raciborskiej.

Jak mówi nam Piotr Czech, w pierwszym etapie trzeba było uprzątnąć zakupiony teren i odpowiednio go przygotować. – Mamy już projekt na budowę pierwszej hali. Powstanie tam kuźnia, w której wykuwane będą koła zębate. W tej chwili uzupełniamy jeszcze niezbędną dokumentację związaną z projektem – mówi przedsiębiorca. – Budowę hali chcielibyśmy rozpocząć w trzecim kwartale tego roku. Z produkcją natomiast realnie można byłoby ruszyć już w przyszłym roku – dodaje P. Czech.

Powstanie nowego zakładu przemysłowego wiąże się również z nowymi miejscami pracy. Kogo będzie poszukiwać firma? Na pewno będą to specjaliści od obróbki metali, konstruktorzy, technolodzy i operatorzy maszyn. Docelowo w pierwszym etapie pracę w zakładzie ma znaleźć około 50 osób.

– Jako firma nastawiamy się przede wszystkim na produkcję seryjną, a nie pojedynczą. Rocznie w zakładzie miałoby być produkowane do 50 000 przekładni – mówi Piotr Czech, po czym dodaje, że przeniesienie zakładu wiązało się nie tylko z możliwością sprzedaży terenu za granicą, ale chęć utrzymania produkcji i posiadanie rynku zbytu.

– Odbiorcami naszych produktów są producenci maszyn rolniczych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z tego, co wiem, to nasze maszyny rolnicze (mam na myśli glebogryzarki i kosiarki, do których produkujemy przekładnie) pracują nawet w Argentynie – zaznacza raciborski przedsiębiorca. – Jesteśmy jedyną firmą w Polsce i w tej części Europy, która posługuje się technologią precyzyjnego kucia kół stożkowych z zębem prostym na gotowo, bez dodatkowej obróbki mechanicznej na zębach, co nam pozwala bardzo tanio produkować koła zębate o większej wytrzymałości – tłumaczy zawiłości produkcyjne Piotr Czech.

A my będziemy się przyglądać postępom w pracach inwestycyjnych i informować naszych mieszkańców o kolejnych krokach budowy nowego zakładu.

  

 

Materiał ze strony tylkokuznia.info

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska