EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

X Debata Oksfordzka: „Czy jesteśmy solidarni?”

I znowu debata! Tym razem jubileuszowe, dziesiąte wydanie. Tak jest, to już X Debata Oksfordzka w naszym Gimnazjum! Tradycja godna pozazdroszczenia, bo rzadko w gimnazjach takie debaty są organizowane – częściej zdarza się to w liceach, a i tam są raczej sporadyczną przygodą.

Tradycyjnie już skorzystaliśmy z gościnności Domu Kultury w Kuźni Raciborskiej (przy okazji dziękujemy za życzliwość panu dyrektorowi Michałowi Ficie i wielką pomoc ze strony pana Stefana Wardengi). 25 marca zebraliśmy się w zacnym gronie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również szóstoklasiści, którzy mieli okazję zobaczyć i posłuchać występów swoich starszych koleżanek i kolegów. Tym razem nasi uczniowie zastanawiali się nad pytaniem : „Czy jesteśmy solidarni?”

Łącznie w debacie wzięło udział 14 osób. Nad całością czuwali marszałek (Daniel Sobieraj) oraz sekretarz (Mariusz Rakoczy). Debatujący podzielili się na sześć grup, z których każda zastanawiała się nad innym aspektem problemu:

Solidarność szkolna – Patryk Mroncz, Anna Mrowiec

Solidarność w polskim społeczeństwie – Katarzyna Michalska, Daniel Jary

Solidarność w UE – Kamil Sawicki, Damian Śmietana

Solidarność w zakładach pracy – Oliwia Pater, Jessica Widuch

Solidarność w rodzinach – Angelika Gasidło, Estera Błaszczyk

Solidarność lokalna – Michaela Bretsznajder, Katarzyna Szymczyk

Po wystąpieniach uczniów głos zabrali goście: pan poseł Henryk Siedlaczek, pani burmistrz Rita Serafin oraz pani Romana Serafin – przewodnicząca kuźniańskiego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Następnie odbyło się głosowanie – zdania były podzielone, co oznacza, że obydwie debatujące strony dobrze przygotowały swoje argumenty.

Część artystyczna składała się z kilku bloków. Wystąpił chórek w piosence „Moja i twoja nadzieja”, w spreparowanym utworze „Solidarni” wystąpiła Justyna Mikunda (+ solidarna grupa taneczna pod wezwaniem uczniów i nauczycieli Gimnazjum), a następnie odbyła się premiera spektaklu „Lustro” w reżyserii pani Barbary Radziszewskiej. W następnej części odbyło się wręczenie dyplomów za udział w konkursie na logo projektu Commeniusa w naszej szkole, a także prezentacja podróży do Bułgarii w ramach tegoż projektu. Na zakończenie, bardzo nastrojowy utwór „Titanium” wykonała ponownie Justyna Mikunda.

Za całość debaty i oprawę artystyczną był odpowiedzialny pan Arkadiusz Mróz. Scenografia i część oprawy artystycznej znalazła się w rękach pani Sabiny Chroboczek – Wierzchowskiej. Oprawę muzyczną przygotował pan Tomasz Hetman. Spektakl wyreżyserowała pani Barbara Radziszewska. Prezentacja multimedialna została przygotowana przez panią Sabinę i panią Aleksandrę Barską.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego sukcesu naszej szkoły, a w szczególności uczniom, którzy zaangażowali się w ten, przecież niełatwy projekt. Zapraszamy za rok!

Arkadiusz Mróz

Nauczyciel Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej

{gallery}Debata_2013{/gallery}

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska