EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Zakończenie lata nad rzeką Roku 2015

Zakończenie lata nad rzeką Roku 2015

W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób rzeka Ruda została wybrana Rzeką Roku 2015 (Rzeką Roku 2015). Tytuł ten zobowiązuje do podejmowania działań związanych z dbałością i ochroną zasobów wodnych i jednocześnie uświadamia ludziom mieszkającym w jej zlewisku że płynąca przez tę część regionu Ruda, jest dla nich czymś więcej niż tylko jedną z rzek.

Warto dodać, że konkurs na rzekę roku jest częścią projektu realizowanego przez Klub Gaja pn „Zaadoptuj rzekę” i ma na celu troskę o kurczące się zasoby wodne na Ziemi, wynikające m.in. ze zmian klimatycznych. Klub Gaja poprzez swoje projekty przekonuje, że  każdy z nas może mieć może niewielki, ale mimo wszystko znaczący wpływ na jakość zasobów wodnych na przykład przez zwykłe jej oszczędzanie. By jednak weszło nam ono w nawyk, konieczna jest edukacja i uświadamianie, dlaczego warto to robić.

W tym celu Rybnik, Żory i Kuźnia Raciborska oraz Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja z Wilkowic, podpisały porozumienie o współpracy w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”.

Porozumienie sygnowali: prezydent Rybnika Piotr Kuczera, doradca prezydenta Żor Bronisław Jacek Pruchnicki, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, prezes Klubu Gaja Jacek Bożek oraz przedstawiciele sołectw, przez które przepływa rzeka Ruda, sołtys Rudy Kozielskiej – Gizela Górecka, radny z Turzy Gerard Depta oraz członek rady sołeckiej Rud, Dawid Bartodziej.

Współpraca, w ramach realizowanego przez Klub Gaja programu polegać będzie m.in. na prowadzeniu wspólnych działań edukacyjnych, propagujących ochronę rzeki Rudy – Rzeki Roku 2015, promowaniu pożądanych standardów ochrony przyrody, gromadzeniu i udostępnianiu informacji ekologicznych, organizowaniu wydarzeń i programów popularyzujących postawy proekologiczne czy tworzeniu ścieżek dydaktycznych. Do zainteresowania się programem zaproszeni są wszyscy mieszkańcy – uczniowie, społecznicy, miłośnicy przyrody. To dobry sposób nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale i na budowanie wokół tych działań kapitału społecznego.

 3 września, w trakcie kajakowego „Pożegnania Lata” z grupą „Aktywni”, nad Rudą zorganizowano  pierwsze edukacyjne wydarzenie Klubu Gaja, w ramach akcji „Zaadoptuj rzekę”.

Dzień był pełen wrażeń. Rozpoczął się poranną zbiórką na przystani rowerowo-kajakowej „Aktywni” w Rybniku-Stodołach. Po krótkim szkoleniu kajakowym jego uczestnicy rozpoczęli spływ rzeką Rudą. W czasie spływu wszystkim towarzyszyły niezapomniane widoki jakie zapewnia rzeka, która na przekór stereotypom udowadnia, że w samym środku przemysłowego Śląska, znaleźć można prawdziwie mazurskie klimaty. Dla ludzi aktywnych możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą daje poczucie, że jest się jej integralną częścią.

Po południu odbył się piknik, w którym udział wziął burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Podczas pikniku przedstawiciele Klubu Gaja prowadzili gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, młodzieży, społeczności lokalnej i turystów. Animacje skupione były wokół tematu rzek oraz mieszkających w nich ryb. Nie zabrakło również dmuchanych atrakcji dla najmłodszych oraz ścianek wspinaczkowych, dostępnych.

 

Więcej o „adopcji” rzeki Rudy przeczytać można TUTAJ a o tytule Rzeki Roku TUTAJ.

Fotogaleria z kajakowego pożegnania lata na fanpage’u miasta w serwisie Facebook – ZOBACZ.

http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p=news,11,show,9082

Gminy zaadaptowały rzekę Rudę

http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p=news,11,show,9029%20

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska