EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Zakończenie projektu „Kolejka wąskotorowa – cel turystyczny“

W ostatni weekend września w Osoblasze i w Rudach odbyło się oficjalne zakończenie realizowanego wspólnie projektu: „Uzkolejka turisticky cel. Kolejka wąskotorowa – cel turystyczny.“ W ramach realizowanego od 2020 roku projektu w Czechach odnowione zostały budynki stacyjne a na kolejce wąskotorowej w Rudach powstała „Ścieżka multimedialna“. W hali można poznać historię kolei wąskotorowych, zasadę działania parowozu, odbyć wirtualny przejazd w kabinie maszynisty parowozu a nawet posłuchać opowieści o duchu.. W oficjalnym zakończeniu projektu wzięli udział przedstawiciele obu partnerów oraz zaproszeni goście a także okoliczni mieszkańcy. Oficjalnie trasa i ścieżka zostały udostępnione zwiedzającym. Na trasie pojawiły się specjalne tablice z opisem atrakcji i trasy projektu. Powstała także publikacja opisująca poszczególne stacje na trasie. Można w niej znaleźć wiele ciekawostek turystycznych. Zainteresowani mogą korzystać z poręcznej mapy całego szlaku po polskiej i czeskiej stronie. Dla najmłodszych powstał specjalny „Pamiętnik podróżnika“ z miejscem do zbierania i wklejania naklejek. Można je zdobyć odwiedzając ciekawe miejsca związane z realizowanym projektem oraz znajdujące się w najbliższej okolicy. Informacje o projekcie oraz wiele ciekowostek można znaleźć także na specjalnej stronie dedykowanej temu zadaniu: www.kolejka.eu.  Pobrać je można korzystając również z kodów QR umieszczonych przy poszczególnych atrakcjach. Publikacje i mapy można otrzymać w Rudach na kolejce.

Zapraszamy do odwiedzania „Ścieżki multimedialnej“ na kolejce w Rudach oraz do korzystania z atrakcji kolei wąskotorowej po stronie czeskiej na trasie: Tremesna-Osoblaha.

Projekt CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001267 jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Całkowita wartość projektu: 1 227 802,08 EUR. Wartosć dofinansowania: 1 043 631,77 EUR.

 

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska