EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Zapraszamy na szkolenie w ramach VIII edycji programu DZIAŁAJ LOKALNIE 2014

Zdobądź nawet 6 tys. zł na realizację społecznych działań

 

Ruszyła kolejna edycja programu grantowego Działaj Lokalnie, realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Łączna pula przeznaczona w tym roku na granty to 41 tys. 800 zł. Wnioski można składać do 27 lipca.

 – Działaj Lokalnie to program dla ludzi aktywnych, którzy chcą działać w swojej lokalnej społeczności, żeby jej mieszkańcom po prostu lepiej się żyło. W konkursie mogą wziąć udział zarówno organizacje, jak i grupy nieformalne. To, co wyróżnia ten program to to, że nie trzeba mieć bardzo dużego doświadczenia w pisaniu i realizacji projektów. Tak naprawdę to takie „przedszkole projektowe”, które od A do Z uczy, jak napisać projekt, stworzyć budżet, jak go promować i rozliczyć – wyjaśnia Agnieszka Pytlik z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

Każda edycja Działaj Lokalnie to mnóstwo fantastycznych projektów, w których mieszkańcy małych miejscowości i wsi działają na rzecz swoich lokalnych społeczności. Katalog pomysłów jest bardzo szeroki. W ubiegłym roku grupa nieformalna Ciekawi nowych pomysłów, działająca przy Wiejskim Domu Kultury w Olzie zrealizowała cykl wakacyjnych warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży z podglądaniem bobrów i spływem kajakowym, których zwieńczeniem było opracowanie trasy questingu szlakiem meandrów Odry i Olzy. Stowarzyszenie Aktywni Społecznie z Radlina zaktywizowało i zintegrowało mieszkańców swojego małego osiedla w ramach projektu „Aktywne Osiedle”. Młodzież wzięła udział w szkole przetrwania, ucząc się zasad eko surwiwalu, obsługi mapy i kompasu, budowy schronienia i zasad pakowania się na wyprawy. W Centrum Kultury w Nędzy odbyła się „Akademia Eko-Idei”, czyli cykl warsztatów zdrowego gotowania i uprawiania zdrowej żywności, zwieńczony Jarmarkiem Ekologicznej Żywności. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju wsi Kobyla w ramach projektu „Kobylskie Wesele” zbierało dane i pamiątki na temat dawnych zwyczajów weselnych, żeby wydać książkę, poświęconą tym tradycjom. A to tylko niektóre pomysły, które zostały w ubiegłym roku zrealizowane.

– W tegorocznym konkursie zachęcamy wnioskodawców „Działaj Lokalnie” do włączania się w obchody 25-lecia odzyskania wolności, dzięki historycznym wyborom z 1989 roku. Przykładowe pomysły można znaleźć na stroniewww.razem89.pl. Wśród nich znajdują się m.in.: publiczna debata o wolności, solidarności społecznej czy aktywności, lekcja lub projekt edukacyjny w szkole, spotkanie z współtwórcami polskiej wolności, akcje w internecie, akcje uliczne, bieg wolności, wystawa, debata oksfordzka lub konkursy artystyczne – mówi Agnieszka Pytlik.

Wnioski składać mogą organizacje i grupy nieformalne z terenu powiatów raciborskiego i wodzisławskiego za pomocą generatora na stronie www.system.dzialajlokalnie.pl. Projekty minimum 3-miesięczne, maksimum 6-miesięczne mogą być realizowane między 1 września 2014 – 28 lutego 2015 r. Łączna pula przeznaczona na granty w 2014 roku wynosi: 41 tys. 800 zł. W ramach konkursu można wnioskować o dotację w wysokości do 6 tys. zł.

 

Dodatkowe informacje:

Beata Matuszek

tel. (32) 739-55-12 wew. 103, beata.matuszek@cris.org.pl

 

Terminarz spotkań:

 

15.07(wtorek) g. 17.00, Racibórz, Przystanek Kulturalny Koniec Świata, ul. Karola Miarki 3a

16.07 (środa), g. 14.00, Gorzyce, Gminny Ośrodek Kultury, Plac Mieszczańskiego 10

16.07 (środa), g. 17.00, Lubomia, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 4

17.07 (czwartek), g. 15.00, Kuźnia Raciborska, Urząd Miejski , ul.  Słowackiego  4

 21.07 (poniedziałek), g. 17.00, Wodzisław Śląski, Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu, ul. Pszowska 92

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top