EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Zmarł gen. brygadier w st. spocz. Zbigniew Meres, były komendant główny PSP

Zbigniew Meres swoją przygodę ze strażą pożarną rozpoczął w 1971 roku. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą jako prymus.

Później pełnił służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Chorzowie, Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Był cenionym funkcjonariuszem z zakresu prewencji.

Zajmował stanowiska Zastępy Komendanta, a później Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej, po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej został Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP.

Brał udział w akcji ratowniczo-gaśniczej podczas pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r., którą początkowo kierował, a następnie do końca akcji był szefem sztabu. Dowodził siłami wojewódzkiego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi “tysiąclecia” w 1997 r. na Górnym Śląsku.

W latach 1997 – 2002 był Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.

Senator VII i VIII Kadencji.

Twórca Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, a także przygotował i wdrożył reformę administracji państwa w Państwowej Straży Pożarnej.

Za wybitne osiągnięcia w służbie został uhonorowany awansami na stopnie nadbrygadiera (1997) i generała brygadiera (2000) oraz odznaczony Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (1993), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001)

Źródło: KG PSP

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska