EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Akcja Lato w Jankowicach

Kowboje, ciuchcia i mnóstwo zabawy – Akcja Lato w Jankowicach trwa!

W Jankowicach już od dwóch tygodni trwa kolejna edycja Nieobozowej Akcji Letniej zorganizowana tradycyjnie przez samorząd wsi i instruktorkę miejscowego domu kultury. Do tego grona dołączyli też dyrektor ZSO w Rudach Adrian Plura wraz z żoną Dorotą – nauczycielką historii w tej samej placówce i niektórzy rodzice beneficjantów projektu. A w zasadzie dwóch projektów, bo tegoroczna Akcja Lato w Jankowicach składa się aż z dwóch części.

Pierwsza nosiła tytuł ,,Pokaż, co masz na strychu – wystawa staroci” i była finansowana ze środków pozyskanych od warszawskiej Fundacji Wspomagania Wsi w ramach konkursu „Pożyteczne Wakacje 2013”, druga zaś część finansowana jest ze środków zdobytych w konkursie ogłoszonym przez GKPiRPA w Kuźni Raciborskiej. Ta część nosi z kolei tytuł ,,Wakacje na wsi nie muszą być nudne”. No i tak rzeczywiście jest. Uczestnicy tej formy zorganizowanego wypoczynku w Jankowicach nie mają raczej powodów do tego by się nudzić i marudzić.

Pierwsza część, która dobiegła już końca obfitowała w szereg atrakcji. Uczestnicy akcji zwiedzili między innymi raciborskie muzeum, wypoczywali w szymocickim ośrodku „Aqua Brax”, pławili się w wodach kuźniańskiego „Wodnika” i przez cały dzień bawili się w kowbojskiej scenerii żorskiego parku rozrywki ,,Miasteczko Twinpigs”. W ramach wycieczki rowerowej do skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach odbyli przejażdżkę zabytkowym składem.

Na miejscu zaś odbywały się zajęcia sportowe w tym turniej unihokeja o Puchar Lata 2013. Dzięki dotacji FWW codziennie było coś pysznego – lody, gofry, słodycze, pizza, kanapki, napoje i wspólne grillowanie połączone z nocnym biwakiem. W tym samym czasie zbierano eksponaty na tytułową wystawę, bo była ona przecież kluczowym elementem projektu, dzięki któremu jankowickim samorządowcom udało się zdobyć zwycięski grant. Pozyskane eksponaty już na stałe pozostaną w ekspozycji miejscowego domu kultury i stanowić będą jego wystrój. Jednymi z najciekawszych są drewniany przedwojenny magiel i kredens kuchenny sprzed ponad 60 lat wykonany ręcznie przez mieszkańca wsi, Stanisława Masarczyka. Oczywiście to tylko niektóre z wielu ciekawych eksponatów.

W ostatnim tygodniu planowany jest kolejny wyjazd do ośrodka Wodnik, rywalizacja sportowa z młodzieżą zaprzyjaźnionego mazowieckiego klubu sportowego GKS Jedlińsk, która przyjechała do Jankowic na tygodniowe zgrupowanie, wspólny grill, wycieczka rowerowa i turniej siatkówki plażowej o Puchar Lata oczywiście. Potem przyjdzie czas na podsumowanie i rozliczenie obydwu dotacji. Zostaną miłe wspomnienia, mnóstwo zdjęć, wystawa staroci i sprzęt sportowy, który zakupiono dzięki pozyskanym środkom. No i ogromna satysfakcja organizatorów, która wynagrodzi pewnie włożony w akcję trud.

Henryk Machnik

Sołtys Sołectwa Jankowice

 

 {gallery}Jankowice_2013{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top