EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Burmistrz otrzymał Betlejemskie Światło Pokoju

Burmistrz Paweł Macha odebrał dziś (21.12.2020 r.)  z rąk komendant Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej Marek Rybicki Betlejemskie Światło Pokoju. 

Betlejemskie Światło Pokoju została po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz (Austria) jako część wielkiej bożonarodzeniowej akcji charytatywnej i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Od tego czasu co roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. 

{gallery}2020/bsp{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska