EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Dąb Papieski ku pamięci, drzewa dla kolejnych pokoleń

W miejscu, gdzie w październiku 2019 r. zginęli gliwiccy saperzy posadzono dziś Dąb Papieski, a pod upamiętniającym ich krzyżem delegacje rządowe, parlamentarna, samorządowa oraz leśników złożyły wieńce. Potem dokończono odbudowę lasu zniszczonego podczas nawałnicy z lipca 2017 r.

Dąb Papieski to jedna ze 101 sadzonek poświęconych w maju 2018 roku przez papieża Franciszka podczas audiencji generalnej. To klony dębu Bartek z Gór Świętokrzyskich, liczącego sobie ponad 650 lat. Pierwsza sadzonka nazwana imieniem Franciszek została wkopana w ogrodach watykańskich. Kolejne znajdują swoje miejsce w różnych rejonach Polski. Od dziś, 17 maja, Dąb Papieski rośnie także w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, w miejscowości Kuźnia Raciborska, w miejscu, gdzie w październiku 2019 r. zginęli saperzy z Gliwic. Delegacje oddały im dziś hołd, składając przy krzyżu wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Z tej okazji do Kuźni Raciborskie przyjechali dziś: Edward Siarka, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa; wiceminister sprawiedliwości Michał Woś; dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica; parlamentarzystki i parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych. Poświęcenia dębu dokonał ks. proboszcz Sebastian Śliwiński z Rud.

 

W drugiej części zgromadzeni dziś w lasach rudzkich goście zasadzili drzewa w ostatniej, niezalesionej jeszcze części lasu, która ucierpiała podczas nawałnicy z lipca 2017 r. Zniszczeniu uległo wtedy 800 ha lasu. Huragan wywrócił, skręcił, złamał bądź urwał korony ponad 500 tys. drzew. – Dzisiaj z dumą mogę ogłosić, że zakończymy sadzenie nowego lasu – mówił nadleśniczy Witold Witosza.

 

Sadzenie to wpisało się w prowadzoną od 21 marca ogólnopolską kampanię „Łączą nas drzewa”. 21 marca zainaugurował ją prezydent Andrzej Duda. Akcja ma skoncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie. – Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – mówi Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

 

 

Źrodlo www.naszraciborz.pl

zdjęcia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top