EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Dożynki powiatowe 2022

Z boiska w Grzegorzowicach do centrum Eichendorffa w Łubowicach przejechał korowód dożynkowy największych dożynek ziemi raciborskiej. Ruszył w formie zmechanizowanej, a na miejsce dotarł z liczną grupą pieszych, w której znaleźli się samorządowcy i politycy. Przekazanie chleba odbyło się z udziałem włodarzy gmin z powiatu.

Korowód otwierała amazonka na klaczy Biedronka, a na końcu jechała straż pożarna z przyczepką, gdzie odbywała się wesoła kąpiel w pianie.

Równie radośnie było na długiej naczepie z Gamowa, gdzie gospodynie uwijały się przy produkcji masła.

Pogoda nie dopisała w części oficjalnej, choć korowód mógł przejść „suchą stopą” na zielony teren przy ruinach pałacu Eichendorffa. Deszcz lunął niemal w momencie dotarcia dożynkowiczów na miejsce biesiady. Opad był obfity, ale uczestnicy schronili się pod namiotem.

Gości witał wójt Piotr Rybka, po którym przemawiał starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Swoje wystąpienia mieli również parlamentarzyści – Gabriela Lenartowicz, Adam Gawęda i Michał Woś.

Gospodarz dożynek przywitał na początek nie tylko rolników, ale i sadowników oraz ogrodników i wszystkich związanych z sektorem rolnym. – Dziękowaliśmy Bogu za dobre zbiory, plony są wynikiem współdziałania stwórcy i rolników, dziękuję za całoroczny trud pracy, to dzięki wam mamy chleb na stołach, praca na roli wymaga hartu ducha, bo zmagacie się z przeciwnościami gospodarczymi, ekonomicznymi i prawnymi – mówił Rybka. Życzył rolnikom, żeby ich praca na roli była lżejsza.

Słowo na otwarcie wygłosił też starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Cieszył się, że po przerwie pandemicznej, dwuletniej, znów można zorganizować dożynki dla całego powiatu. Gminę Rudnik nazwał piękną, dziękował sołectwom Grzegorzowice i Łubowice. – Świętujemy w tych trudnych czasach, widzimy, co się dzieje wokół nas. Ten pełny ludzi namiot napawa radością. Nasz powiat to Zielona Oaza Kultur. Ma on wiele wspólnego z rolnictwem. Będziemy dążyć do jak najlepszych efektów pracy naszych rolników – stwierdził G. Swoboda. Podkreślił długość korowodu, która wyraźnie mu zaimponowała.

Symboliczny chleb dla przyszłorocznego organizatora dożynek powiatowo-gminnych przekazano na ręce wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego.

Wybrano najpiękniejszą z tegorocznych, dożynkowych koron. Okazała się nią korona miejscowa – z Grzegorzowic. – Sama ją plotłam – podkreśliła sołtys wsi-współgospodarza wydarzenia.

 źródło: www.nowiny.pl

Gminę Kuźnia Raciborska na dożynkach powiatowych reprezentowała zastępca burmistrza Sylwia Brzezicka-Tesarczyk oraz Gerard Depta Przewodniczący Rady Miejskiej.

galeria zdjęć 

Scroll to Top